USD32,87
EURO35,66
GBP42,42
EURO/USD1,08
BIST11.023,09
GR. ALTIN2.549,17
BTC2.186.762,82
ETH113.833,89

Kredi Notu – Kredi Puanı Nedir?

Kredi Notu - Kredi Puanı Nedir?
Kredi Notu - Kredi Puanı Nedir?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kredi notu ve kredi puanı günümüzde giderek daha önemli bir konuma geliyor. Bankadan kredi kullanırken, kredi kartı talep ederken hatta araba kiralarken dahi kredi notu sorgulaması yapılıyor. Findeks notunuza göre kiralayacağınız arabanın sınıfına bile karar veriliyor.

Peki nedir bu kredi notu, nedir bu kredi puanı? Kredi puanı nasıl yükselir veya kredi puanı nasıl düşer? gibi sorularınıza cevap olmaya çalışacağız.

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu, finansal durumunuzun, özellikle finansal geçmişinizin, finansal kurumlarla ilişkinizin Kredi Kayıt Bürosu tarafından detaylı olarak analiz edilerek önümüzdeki 12 aylık süreçte borçlarınızı ödeme olasılığınızı tahmin etmek için hesaplanan bir not, bir puandır.

Örnek Kredi Notu
Örnek Kredi Notu

Kredi notu, özellikle finansal kuruluşlara sizin hakkınızda borç durumu, ödeme alışkanlığı durumu, kredi ödeme durumu gibi konularda bilgi vermektedir.

Kredi notu ülkemizde Findeks tarafından sağlanmaktadır. Findeks, ülkemizde kredi notu ve kredi risk raporu sağlayan tek kuruluştur. İlk olarak 1995’te faaliyetlerine başlayan kurum günümüzde kamu ve özel sektöre hizmet vermektedir.

Kredi Notu – Kredi Puanı Ne İçin Kullanılır?

Kredi notu bankalar açısından kişi hakkında bilgi veren en önemli değerlendirme ölçütüdür. Finansal taleplerinizin nasıl değerlendirileceği kredi notuna göre şekillenmektedir. Ayrıca finansal geçmişiniz hakkında ayrıntılı rapor bulunması sadece bankaları değil sigorta firmaları, kira sözleşmeleri, araç kiralama gibi alanlarda da büyük önem taşımaktadır.

Kredi notunun, kredi puanının en fazla kullanıldığı alanlardan bazılarını inceleyelim.

Kredi Başvuruları (Finansman Başvuruları)

Bankalar veya diğer finansal kuruluşlar kişilerin veya şirketlerin kredi talebini değerlendirirken findeks kredi notunu baz almaktadır ve kredi notuna göre onaylanma ihtimali değişmektedir. Kredi notunuz yüksek ise talep ettiğiniz kredi veya finansmanın onaylanma ihtimali artacaktır.

Kredi Faiz Oranları

Kredi kullanacağınız esnada kredi notunuza göre kredi faiz oranları belirlenebilmektedir. Kredi puanınız yüksek olduğunda alacağınız kredinin faiz oranı düşebilmektedir. Kredi notu yüksek olanlar bankalar için daha az riskli görüldükleri için faiz oranlarını daha düşük verebilmektedir.

Kredi Limiti

Kredi notunuz aynı zamanda kullanabileceğiniz kredi limitini de belirlemektedir. Kredi notu yüksek olanlar daha yüksek kredi limiti ve daha avantajlı kredi kullanım koşullarına sahip olmaktadır.

Sigorta Poliçeleri ve Kredi Ürünleri

Kredi notunuz yapmayı düşündüğünüz sigorta poliçeleri içinde değerlendirme kriteri olarak dikkate alınmaktadır. Bilindiği üzere kredi poliçelerinin amacı riski paylaşmaktır. Bu nedenle yüksek kredi notu düşük risk getirir ve sigorta şirketleri kredi notuna bakarak değerlendirme yapmayı tercih eder.

Kira Sözleşmeleri

Ülkemizde çok sık olmasa da mülk sahipleri kira sözleşmesi yaparken kredi notuna da bakabilmektedir. Kredi notu düşük olan kişiler kira bulmakta zorlanmakta veya daha yüksek fiyata kiralama yapmak durumunda kalmaktadır.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Kredi notunuz hesaplanırken tüm finansal hareketleriniz dikkate alınır. Tabi her bileşenin farklı bir yüzdesi bulunmaktadır. Hesaplama yöntemlerinden bazıları aşağıdadır.

Kredili Ürün Ödeme Alışkanlığı

Eğer kredi kullandıysanız bu kredinin ödemelerinin zamanında yapılması kredi notunuzu yükselten bir etmendir. Son ödeme tarihinden sonra yapılan ödemeler genelde kredi notunuzu düşürmektedir. Kredili ürün ödeme kredi notunuzun %45’ini oluşturmaktadır.

Borç Durumu

Hesaplarınızın, kredi kartlarınızın mevcuttaki borç durumu, kullandığınız kredilerin iyi veya kötü kapanması, borç bakiyeleri kredi notu hesaplamasında etkili olarak kullanılır. Borç Durumu kredi notunun %32 ‘sini oluşturmaktadır.

Kredi Kullanım Sıklığı

Sürekli kredi kullanan ve kredi ödemelerini düzenli olarak yapan bir kişinin kredi notu hiç kredi kullanmayan veya çok nadir kredi kullanan kişilere göre daha yüksek olabilir. Kredi kullanma sıklığı kredi notunuzun %18’ini oluşturmaktadır.

Kredi Notu Değerlendirmesi Nasıldır?

Kredi notunuz tüm finansal hareketlerinizin bir havuzda toplanıp analiz edilmesi ile 0-1900 arasında bir puan ile kredi notu olarak hesaplanır. Kredi notu yükseldikçe risk azalmaktadır. Genel kabul görmüş puan aralıklarına göre risk seviyelerinin tanımı aşağıda verilmiştir.

Kredi Notu Puanlaması
Kredi Notu Puanlaması
  • 1-699 puan arası “en riskli” grup olarak kabul edilir. Bu puan aralığındaysanız finansman başvurularınız reddedilir.
  • 700-1.099 puan arası “orta riskli” grup olarak kabul edilir. Bu puan aralığında finansman başvurularınızın reddedilme olasılığı yüksektir.
  • 1.100 -1.499 puan arası “az riskli” grup olarak kabul edilir. Bu gruba dahilseniz başvurunuz gelirlerinize odaklı olarak incelenir ve kabul edilme olasılığı vardır.
  • 1.500-1.699 puan arası “iyi” olarak kabul edilir. Bu puan aralığında başvurularınızın kabul edilme ihtimali yüksektir.
  • 1.700-1.900 puan arası “çok iyi” olarak kabul edilir. Bu puan aralığında, başka sorunlar çıkmaması halinde başvurunuz onaylanacaktır.

Kredi Notu Nedir? Videolu Anlatım

Kredi notunun ülkemizdeki tek hesaplayıcısı olan Findeks tarafından hazılanan kredi notu nedir videosunu izleyerek kredi notu ve kredi puanı hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Ekonomi Haberleri, Halka Arz, Finans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!