Finansal Yatırım Ne Demek? Nasıl Yapılır?

30 Haziran 2018 Cumartesi, 11:00

Finansal Yatırım Ne Demek

Finansal yatırım ne demek belirli bir mebla da sermayesi olan ya da teminat karşılığında kredi kullanma şartı ile finansallığı belirli doğrultularla satın almak ve bir süre sonra değerinin artışı üzerinden alım ya da satım karı elde etmek amacı ile satmak ve ilk yapılan yatırıma göre sermayedeki mebla durumunu arttırmaktır.

Finansal yatırım yapacak olan kişiye göre değişiklik gösteren nedenler ve bazı ilke durumları vardır. Bu ilkeler;

  1. a) Sermaye: Yatırım için gereken ve tamamı kullanıcak olan mebla
  2. b) Risk: Kazanma durumu ile doğru orantı da olması beklenen fakat aksi bir durum karşısında kaybedilecek sermayenin oranı.
  3. c) Vade: Yatırım yapılan finansın riske katlanılan ve satışa kadar devam eden toplam zaman zarfı
  4. d) Finansal Enstrüman: Uluslararası, kısa ya da uzun vadeli, sermaye piyasası, fonlar gibi yatırım yapılacak araçlar.
  5. e) Alternatif Maliyet: Finansal enstrüman yerine alternatiftr olan araçların kazanç ya da kayıp analizi.

Nasıl Yapılır?

Finansal Yatırım Nasıl Yapılır?

Finansal yatırım uygun koşulları içerdiği zaman finans yatırımı yapmak isteyen kişiler için kazanç elde etmek amaçlı yapılan yatırım türüdür. Sermaye birikimi olan kişi ortak olarak da bu yatırımı yapabilir. Yatırım yapılmak istenen sektörün piyasadaki durum değerlendirilmeleri önce incelemeye alınır. Yatırım yapacak olan şirket kendine uygun şartları sağlandığında yatırım için anlaşma sağlar. Yatırım yapıldıktan sonra günü birlik incelemeler devamını korurken kazanç ya da kayıp olacağı sürekli inceleme ve raporlar halinde kaydedilir. Piyasa durumları ilerleme gösterirken gerileme sürecine de girebilir. Yatırım için kullanılan sermaye kazançı olabildiği için kayıbı da olabilir. Kayıp durumunu yaşayacağını anlayan yatırımcı yaptığı anlaşmayı satabilir ve hasar oranını en aza indirebilir.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir