Borsa Yatırım Fonu Nedir? Nasıl Alınır?

07 Haziran 2018 Perşembe, 21:22

Bünyesinde yatırım fonları ve hisse senedi avantajlarını barındıran; yüksek oranlı kazanç stratejisini benimseyen yatırımcıların ilk tercihi olan borsa yatırım fonları, endeks bazlı borsacılık ürünleri arasında yer alıyor. Endeks dışı işlemlerde doğrudan yatırım açısından, yatırımcısına fayda sağlayan yatırım fonları; düşük getirili yatırımlarını değerlendirmek isteyen ancak likit fon riskinden kaçınan yatırımcıların, yatırım araçları olarak kullanılabiliyor. Borsa Yatırım Fonu Nedir? Nasıl Alınır? konularında bilgi sahibi olmayan yatırımcılar; banka şubelerinden ya da aracı kurumlardan, borsa yatırım fonları hakkında detaylı bilgi alabiliyor.

Bankalardan Borsa Yatırım Fonu Almak

Tüm bankalar; borsa yatırım fonu satışı yapmak konusunda, SPK tarafından yetkilendirilmiş olarak dikkat çekiyor. Borsa yatırım fonu almak isteyen yatırımcıların; çalıştıkları bankalarda, yatırım hesapları (vadesiz hesap ya da kredi kartı hesabı konu dışı olarak değerlendiriliyor) olması gerekiyor. Banka şubelerine giderek bir kez yatırım hesabı açan yatırımcılar; daha sonraki yatırım işlemlerini, kendi belirledikleri yöntemlerle yapabiliyor. İnternet bankacılığı, mobil uygulama, telefon bankacılığı ile kolaylıkla gerçekleştirilebilen borsa yatırım fonu satın alma işlemlerinde; yatırımcılardan, komisyon ya da işlem ücreti adı altında ek ücret talep edilmiyor. Aldıkları fonu satmak isteyen yatırımcılar ise; satış işlemlerini, yine bankaların sağladığı hizmetleri kullanarak tamamlayabiliyor. Sadece seans saatleri içerisinde gerçekleştirilebilen alım satım işlemlerinde; fiyatlar seans saatlerine göre değişiklik gösterebildiği için, yatırımcıların maksimum tutarlar için farklı stratejiler uygulamaları gerekebiliyor.

Aracı Kurumlardan Borsa Yatırım Fonu Almak

  Yatırımları için bankaları tercih etmeyen yatırımcılar; yetkili aracı kurumlar aracılığı ile borsa yatırım fonu alabiliyor. Bu noktada; mağdur olmak istemeyen yatırımcılar için, aracı kurumların yetki belgelerine ve belge geçerlilik sürelerine dikkat etmeleri gerekiyor. Yetkili aracı kurumlara yatırım hesabı konusunda gerekli belgeleri ileten yatırımcılar; kendilerine özel açılan hesap üzerinden, alım satım işlemlerini gerçekleştirebiliyor.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir