Bitcoin Bizi De Zengin Eder Mi?

09 Haziran 2018 Cumartesi, 21:32

Bitcoin, sadece internet ortamında işlem gören sanal bir para türüdür. Satoshi Nakomoto adında bir Japon tarafından ilk defa 2008 yılında deneysel olarak bir tür sanal para birimi olarak oluşturulmuştur. Normalde para birimlerinin basımı ve kontrolü bir merkez bankasına bağlı iken, Bitcoin için böyle bir durum yoktur. Herhangi resmi ya da özel bir kuruluş tarafından kontrol edilmez ve basımı yönetilmez. Bu sanal para birimi oluşturan Satoshi Nakamoto’nun kim olduğu bilinmemekte olup, 34 yaşında olduğu tahmin edilmiştir. Birçok kişiden oluşan bir grubun projesi de olabileceği tahmin edilmektedir.

Özellikleri

Herhangi bir merkeze bağlı olmamasıyla, parayı bir amaç unsuru olmaktan çıkarıp sadece araç unsuru olma özelliğine getiriyor. Bu yüzden finans piyasaları ve büyük ölçekli bankerler tarafından pek sevilmemekte, ancak yine de bu para birimi değerlenmesi sürdürmektedir. Finans piyasalarında BTC koduyla işlem görmekte olup, şahıstan şahısa (P2P) doğrudan aktarım özelliğine sahiptir. Bunun dışında Bitcoin kabul eden internet üzerinden satış yapan bazı sitelerden de alışveriş yapılabilir. Fiziksel bir karşılığı yoktur. Diğer para birimlerine (Dolar, Euro) çevrilebilmekte olup, her an işlem yapılabilmektedir.

Kazanç Kapısı Olabilir Mi?

Bitcoin, ilk çıktığı günden itibaren değerlenerek varlığını sürdürmektedir. Bitcoin’in değeri somut olarak var olmadığından arz-talep dengesine göre internet üzerinde belirlenmekte olup, talep arttığında doğal olarak fiyatı da artmaktadır. Bitcoin arzının belli bir sınırı olmakta olmaktadır. Popülaritesi gittikçe arttığından eğilim olarak fiyatı yukarı yönlü olup, kolaylığı nedeniyle insanları kendine çekmektedir. Bir Bitcoin’in değeri değişmekte olup 2017 yılının ortalarında 8 bin lira civarlarında dolaşmaktadır. Spekülatif hareketler dolaysıyla dolara karşı oldukça değerlenen sanal para birimi, gelecekte zengin olmak isteyenler kolay ve güvenli bir yatırım ortamı sunmaktadır.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir