Altına Yatırım Doğru mudur?

02 Haziran 2018 Cumartesi, 21:12

Kadınların gözdesi altınlar değişen piyasa ile birlikte hayal olmuş durumdadır. Tam, çeyrek ya da gram olarak takılan takıları sadece kuyumcu vitrinlerinde görülür durumda. Zar zor elde edilen altınları yastık altına atıp beklemek yani altına yatırım yapmak doğru mudur? Yoksa başka bir yatırım aracı mı kullanılmalıdır? Sorusu akılları kurcalar.

Altın Yatırım Aracı Olmalı Mıdır?

Küçük bir bütçeye sahipseniz altına yatırım yapmak alınacak parçaya göre değişkenlik gösterir. Bir gram altın almışsanız ve üç ya da dört yıl sonra satıyorsanız ebetteki karı olur fakat arada uçurum yaratmaz. Tam tersi bir durum söz konusu ise bir yerden hatırı sayılır bir miktar paranız gelmiş ise kesinlikle altına yatırmalısınız. Öncelikle yatırım da zaman önemlidir. Bir ay sonrası ihtiyacınız var ve bozdurmayı düşünüyorsanız hiçbir karınız olmaz aksine zarar bile görebilirsiniz.

Altın Fiyatlarında Değişen Oran Neye Bağlıdır?

Özellikle devlet düzeninde oluşan Siyasi durumlar, ülkeler arasındaki bağlantılar, enflasyon oranları altın fiyatlarında artış ya da düşüş yaşanmasına sebep olur. Aslında satın almış olduğunuz altın yine aynı kalitesini ve gramını korumaktadır. Değişen piyasa koşulları olduğu için yine sonuçlarına alıcı katlanır. Yatırım yapmadan önce yaşamış olduğunuz ülkenin siyasi ve diğer ülkelerle olan münasebetini, doların yani enflasyondaki iniş çıkışları incelemelisiniz. Zarar etmemeniz açısından oldukça önemlidir.

2017 Yılında Altında Artış Olacak Mı?

Altın fiyatlarında 2017 yılı için görüş ayrılığı yaşanmaktadır. Uzmanların bir kısmı altının hiç olmadığı kadar yükseleceğini, bazı uzmanların ise gümüş bile altından daha değerli olacak gibi arasında uçurum barındıran görüşler bildirmekte. Bir grup araştırmacı tarafından dünyanın her kesiminde var olan tüccarla yaptıkları ankette 1331 dolar ons fiyatı çıkmıştır. Yani 2013 yılından bu yana en yüksek değerdir.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir