Hisse Alım Aralıkları

06 Ağustos 2018 Pazartesi, 11:23

Borsa yolu ile kazanç sağlamak isteyen yatırımcılar; kullanmak istedikleri yatırım araçlarını seçtikten sonra, farklı tutarlarda alım ve satım yapabilir. Yatırım hesabı olmayan kişiler; kendilerine uygun aracı kurum araştırması yaparak, borsa yatırım hesabına sahip olabilir. Borsada kalıcı olmak isteyen ve bu doğrultuda günü zararla kapatma fikrine sıcak bakmayan yatırımcılar; borsada kazançlı olmak için, birden fazla unsura dikkat etmelidir. Bu unsurlardan en önemlilerinden biri olan, hisse alım aralıkları; yatırımcıların tecrübelerine göre, farklı uygulamalar ile borsa stratejilerine dahil edilebilir.

Hisse Alım Aralıkları Nasıl Belirlenir?

Borsa da işlem gören hisseler; şirket değeri, arz ve talep ya da hisse sayısına göre fiyat farklılığı gösterebilir. Seans başlangıcı ve seans bitiş süresi; borsacılar tarafından, hisse alım aralığı olarak adlandırılabilir. Seans başlangıcı; hisse alım aralığında, en kritik dönemeçtir. Hisselerin güne yüksek fiyatlarla başlaması durumunda; yatırımcıların seans süresi bitmeden, ellerindeki hisseleri çıkartmaları gerekebilir. Hisseler güne taban fiyata yakın değerler üzerinden başlarsa; yatırımcıların istedikleri düzeyde alım yapabilmeleri için, kaynak konusunda sıkıntı yaşamıyor olmaları gerekir.

Hisse Alım Aralıklarında Fiyat Nasıl Belirlenir?

Borsada alım ya da satım yapacak olan işlemciler için; alım aralıkları hisse değerine göre belirlenir. Güne düşük değerle başlayan hisseler; hisse alım aralıkları içerisinde, bitiş süresine kadar %10 değerin üstüne çıkmaz. Bu durumda yatırımcılar; hisse verilerini takip ederek, taban ve tavan fiyatları üzerinden yatırım seçeneğini tercih edebilir. Yüksek değerli hisselerde; ondalıklı fiyat (hisse değeri için uygulanır, hisse alım aralığı ile karıştırılmamalıdır) artışı, hisse başına artış ya da azalış olarak borsacılık sistemine dahil edilmez. Her hisse için verilen yeni teklif; 100 lira ve katları üzerinde, hisse alım aralığına dahil edilir.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir