Halka Arz Nedir ve Halka Arz Nasıl Yapılır?

01 Ağustos 2018 Çarşamba, 10:29

Halka arz; şirketlerin fon kaynağı oluşturmak amacı ile birden çok sayıda yatırımcıya hisse senetlerini, ilan yoluyla satması olarak ifade edilebiliyor. Yabancı kaynaklardan borç almak istemeyen şirketlerin uygulamak zorunda olduğu halka arz işlemlerinde; doğru hisse senedini tercih eden yatırımcılar, kısa sürede yüksek kazanç sağlayabiliyor. Yeni yatırımcıların çok fazla bilgi sahibi olmadığı halka arz nedir ve halka arz nasıl yapılır? konusunda; aracı firmalar, yatırımcılar ile doğrudan bilgi paylaşımında bulunabiliyor. Bu gibi durumlarda, doğru ve güvenilir aracı firmalar ile çalışan yatırımcılar; yatırımlarını, hisse senedi sayısına ve hisse senedinin piyasa değerine göre artırabiliyor. 3 farklı şekilde gerçekleştirilebilen hakla arz işlemlerinde; satışlar, SPK tarafından denetleniyor.

Halka Arz Borsada Satış Yöntemi

Şirketler tarafından en çok uygulanan halka arz yöntemlerinden olan, borsada satış yönteminde; borsa şart ve kurallarına uygun olarak, hisse senetlerine farklı referans aralıklarında fiyatlar belirleniyor. Bu yöntemde daha önceden yatırımcılara haber verilmediği için; tüm işlemlerin, gizlilik çerçevesinde yürütülmesi gerekiyor.

Halka Arz Talep Toplama Yöntemi

Temel olarak açık ihale yöntemi ile benzerlik gösteren talep toplama yönteminde; satılacak hisse senetlerinin sayısı ve değeri, denetleyici kurum kararları ile halka arz öncesinde açıklanıyor. Şeffaflık ilkesi doğrultusunda gerçekleşen talep toplama yönteminde; yatırımcılar, hisse senetlerinin tamamı için alım talebinde bulunabiliyor.

Halka Arz Direk Satış Yöntemi

Talep toplanmadan halka arz olarak da adlandırılabilen direk satış yönteminde; hisse senetlerinin fiyatları, aracı kurum ya da şirket yönetimi tarafından belirlenebiliyor. Spekülasyonlara açık olan direk satış yönteminde, risk almak istemeyen yatırımcıların; hisse senetleri alım yetkilerini, aracı kurumlara vermeleri gerekebiliyor. Pay sahibi olmak isteyen yatırımcıların ilk tercih ettiği yöntem olarak dikkat çeken direk satış yönteminde; hisse senedi fiyatları, ilk alıma göre belirleniyor.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir