Gözaltı (Yakın İzleme) Pazarı Nedir?

31 Temmuz 2018 Salı, 10:29

Borsa İstanbul’da (BİST) işlem görmekte olan şirket ya da şirketlere ait hisse payları ile ilgili bazı gözetim ve inceleme gerektiren durumlar ortaya çıktığında hisse senetlerinin işlem gördüğü pazardır. İsmi Yakın İzleme Pazarı olarak değiştirilmiştir. Pay Piyasası pazarlarında W koduyla işlem görmektedir. Bu piyasa, bir anlamda yatırımcının karşılaşacağı birtakım olumsuz risklere karşı onu koruma amacı taşır.

Bir hisse senedinin Yakın İzleme Pazarına alınması Sermaye Piyasası Kurulu denetimde gerçekleştirilir. Gözetim gerektiren durumlar arasında, kamuya bildirilmesi gereken bilgilerin zamanında bildirilememesi ya da eksik bildirilmesi, yanlış bildirilmesi gibi nedenler bulunmaktadır. Yakın zamana kadar belli bir zaman diliminde işlem yapılabilen piyasada, artık tüm gün işlem yapılabilmektedir.

Bu piyasada hisse senedi bulunan yatırımcılar, dikkatli olmalı ve piyasayı daha sık takip etmelidirler. Bu tür piyasalarda kar-zarar oranları çok yüksek olmakta, risk oranları normal borsaya göre çok daha fazla olmaktadır. Ancak yine de yatırım işini iyi bilen bir kişi, bu tür piyasalardan daha yüksek kazanç elde edebilir.

İşlem Saatleri

Yakın İzleme Pazarı, ilk olarak 4 Aralık 1996 tarihinde etkinliğe başlamıştır. İMKB döneminde yalnızca 14.00-15.00 saatleri arasında işlem yapılabilen piyasada sonraki yıllarda bitiş süresi 17.40’a uzatıldı. En son yapılan düzenleme sonucunda Yakın İzleme Piyasası, diğer hisse senedi piyasaları gibi 09.15-17.40 saatleri arasında işlem görmektedir.

Piyasa Durumu

Gözaltı Piyasasında zarar oranın yüksek olduğu bilinmektedir. İstatistiğe göre son yedi yılda bu piyasadaki 33 hisse senedinin 30’u zarar ettirdi. Bunun nedeni olarak ise şirketlerin bozuk ya da bozulan mali yapıları gösteriliyor. Son yıllarda bu piyasaya düşen hisse senetleri çok fazla artmış olup, halka arzların kalitesini de düşürmektedir.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir