Bireysel Yatırımcıların Temel Yatırım Yanılgıları

04 Haziran 2018 Pazartesi, 21:25

Finansal yatırım platformuna temelde hiç bir şey bilmeden girip tüm yatırımını kaybeden bir sürü insan vardır. Bunlar bazı yatırım araçlarına yatırım yapmaktan korkarlar. Piyasalarda her yatırımın belirli riskleri vardır. Bu risklerin yanında da birçok kazanç fırsatları vardır. Bir finansal yatırım yapılacaksa yatırım yapan kişi tam donanımlı olmalıdır. Yatırımcılar finansal piyasayı denize benzetirler. Bu nedenle yüzme bilmeden yani donanıma sahip olmadan yatırım yapmayı önermezler. Çünkü temel bilgilere sahip olmadan yapılan yatırımda bütün yatırımı kaybetme riski oldukça fazladır.

Yatırım Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle yatırım yapacak hangi piyasaya, yatırım aracına veya işleme para yatıracağını bilmelidir. Daha sonra bu kişi para yatırdığı piyasanın ya da yatırım aracının başlıca özelliklerini öğrenmelidir. Yatırımcı bunlardan sonra piyasadaki veya yatırım aracındaki riskleri öğrenmelidir. Riskleri öğrendikten sonra da piyasaya giriş zamanını tutturmalıdır. Zamanlama yapıldıktan sonra yatırım yapan kişi piyasa kurallarını ve yatırımların nasıl alındığını ve atıldığını öğrenmelidir. Alım satım işlerini de öğrenen yatırımcının bundan sonraki adımı piyasanın nabzını, mevzuatını ve hassas yönlerini öğrenmek olmalıdır. En son olarak da yatırım yapan kişi hile ve aldatılma karşısında ne yapacağını kimlere başvuracağını öğrenmelidir.

 Türkiye’deki Bazı Yatırım Araçları

Yapılan araştırma neticesinde Türkiye’de yatırımcılar hisse senetlerinden darbe yemiştir bu nedenle yatırıcımlar hisse senedine yatırım yapmak istemezler. Hisse senedine yatırımı yapmak istemeyen kişiler daha çok piyasayı bilmeyip piyasanın temel özelliklerini öğrenmeden yatırım yapıp batan üniversite son sınıf öğrencileri ve iş hayatına yeni giriş yapmış kişilerdir. Türkiye’de hisse senedine bireysel yatırım yapan kişilerin yatırım vadesi bir ayın altındadır ancak hisse senedi orta ve uzun vadede kazanç getirir. Hisse senedine yatırım yapan kişilerin bunu uzun vadede değerlendirmesi gerekir.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir