Yatırım Fonları Nelerdir?

04 Eylül 2018 Salı, 13:13

Yatırım genel anlamda bakıldığında birikimlerin gelir sağlamak amacı ile kalıcı bir biçimde kullanılması demektir işlem sonucunda birikimin artması hedeflenir yatırımlar yerel para cinsinden mevduat, altın, döviz cinsinden yapılabileceği gibi profesyoneller tarafından yönetilen yatırım fonlarına da yapıla bilir yatırım işlemlerini ilk defa yapıyorsanız yatırım fonları hakkında bilginiz olmaması doğaldır ancak Yatırım Fonları Nelerdir? şeklinde bir İnternet araştırması ile bu fonlar hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Yatırım Fonu Nedir?

Banka yada aracı kurumlar tarafından kurulan halk tan topladıkları paralar karşılığında hisse senedi, tahvil/bono, özel sektör borçlanma araçları, ters repo gibi sermaye piyasası araçları ya da Altın, gümüş gibi kıymetli madenlere yatırım yapan büyük tutarlı yatırım araçlarıdır her bir yatırımcı katılım payı satın alarak payı oranında fonun getirisine ortak olur. Yatırımcı bir yatırım fonuna yatırım yaptığında fona yeni bir pay eklenir ve fonun büyüklüğü artmış olur yatırımcıda fonun adını taşıyan katılım belgesine sahip olur portföy yöneticileri fona yeni giren para tutarı kadar yatırım yaparlar.

Yatırım fonu Ne gibi Avantajlar sağlar?

Yatırım fonlarında tasarruf sahibinin yatırımı profesyoneller tarafından yönetilir.yatırımı çeşitlendirerek riski en aza indirme fırsatı sunmaktadır.fonun takibi profesyoneller tarafından yapılacağı için yatırımcının vade takibi, tahsilat gibi konularla uğraşmasına gerek kalmayacak,Yatırımcılar küçük miktardaki birikimlerini bile profesyonellere emanet etme rahatlığına sahip olacaklardır.

Yatırım Fonu Seçerken Neleri bilmelisiniz?

Yatırım Fonlarına yatırım yapmadan bilmeniz gerekenler şunlardır:

* Fonun içeriği

* Fonun vadesi

* Fonun Risk seviyesi

* Fonun karşılaştırma kriteri

* Fonun kurucusu, türü, ve sınıfı

* Fonun alım- satım saatleri ve işlemin kaç gün içinde gerçekleştirileceği

* Alım- satım- erken çıkış komisyonu olup olmadığı

* Getiri garantisi olup olmadığı

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir