Taşıt Kredisi Nasıl Alnır ?

22 Şubat 2018 Perşembe, 10:03

Teknolojini ilerlemesi ile araçlara duyulan ilgide bir hali artmıştır. Bu sebeple birçok birey otomobil almak için çeşitli bankalardan kredi çekmektedir. Genel olarak istenilen belgelerin temin edilmesi durumunda ve kredi notu yüksek olan kişiler, kolaylıkla taşıt kredisi alabilir. Birçok vatandaşın hayali olan lüks otomobillere sahip olmak, söz konusu krediler sayesinde kolaylaşmaktadır.

ARAÇ KREDİSİ ALMAK İÇİN GEREKLİ OLAN BELGELER

Bankalardan kredi almak kolay bir işlem gibi gözükse de, istenilen belgelerin eksik olması durumunda bu iş zorlaşmaktadır. Özellikle kredi notunuz ve geçmişiniz araç için kullanacağınız maddi destek olanaklarınızı etkilemektedir. Geçmiş dönemlerde bankalarla yaşanan sorunlar, geç ödenen kredi borçları ve kredi notunuz düşükse, araç kredisi almanız çok zor. Bankaların tüm koşullarını yerine getiren birey içinse istenilen belgeler, nüfus cüzdanı, pasaport veya ehliyet, bazı bankaların istediği ikametgah belgesi, gelirinizi bildiren maaş bordrosu, esnaf olarak çalışan kişiler için vergi levhası fotokopisi ve vergi numarası, üzerinize kayıtlı elektrik, su, doğalgaz faturası ve emekli olarak kredi çekecekseniz maaş cüzdanı gereklidir. İstenilen belgeleri temin ettikten sonra, taşıt kredisi çekmek istediğiniz bankaya başvurabilirsiniz.

ARAÇ KREDİSİ İÇİN DİKKAT

2017 yılında konut ve ihtiyaç kredilerinde olduğu gibi, bankaların faiz oranları bir hayli düştü. Bankalarla sorun yaşamayanlar, kredi borcu olmayanlar ve kredi notu yüksek olan tüm bireyler bankaların sunduğu özel kampanyalara başvurabilir. Ancak bilinmesi gereken ilk adım, bazı bankaların ara ara müşterilerine düzenlemiş olduğu düşük faizli kredilerdir. Özellikle araç kredisi için faiz düşüklüğünden daha kolay yararlanabilirsiniz. Diğer bir nokta ise, maaşınıza uygun bir miktarda kredi çekmenizdir. Aksi taktirde ödeyemediğiniz kredi borçları yüzünden aracınıza el konulabilir. Aracınıza, banka tarafından ne kadar değer biçildiğini öğrenin ve mümkün olduğunca belirlenen değer altından kredi başvuru yapmaya çalışın.

ARAÇ KREDİSİ NASIL ÇEKİLİR?

Hayalinizde ki araca sahip olmak için bankalardan çekmiş olduğunuz krediler, aracın fiyatına göre değişmektedir. Bu değerin %50’si banka tarafından kredi olarak karşılanmaktadır. Yani 40 bin TL değerindeki bir araca, 20 bin TL kredi çekebilirsiniz.  Ancak araba markalarının anlaşmış olduğu bankalar, kredi tutarını biraz daha arttırmaktadır. Kredi çekilirken alacağınız aracı önceden belirlemeniz gerekmektedir. Önemli bir not ise, aracın alacağınız markanın anlaştığı bankalardan kredi çekmek daha mantıklı olacaktır. Sebebi ise, hem düşük faizli krediler sunması hem de araç markasının müşterilerine özel kampanyalar yapmasıdır. Böylece düşük faizli bir taşıt kredisi kullanmış olursunuz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir