Kredi Kartı Çalındığında Ne Yapmak Gerekir

26 Şubat 2018 Pazartesi, 00:57

Ne yazık ki çeşitli nedenlerden dolayı hırsızlığa uğramak veya kendi malımızın ortadan kaybolması hayatın içinde olan şeylerden biri olarak görünüyor. Günümüzde neredeyse hepimizin cebinde olan kredi kartı da çalınabiliyor, kaybolabiliyor veya kullanamayacağımız bir hale gelebiliyor. Böyle durumlarda peki ne yapmak gerekiyor ? Bu makalemizde kredi kartımız kaybolduğu zaman ne yapmamız gerektiği konusunu siz okuyucularımıza anlatacağız.

Kredi Kartı Kaybolduğu Zaman Veya Çalındığı Zaman Ne Yapılmalıdır ?

Öncelikle böyle durumlarda hemen bankayı arayıp bilgilendirmeniz gerekmektedir. Bankaları bilgilendirdiğiniz taktirde banka o kartın numarasını önündeki bilgisayarlar aracılığıyla ekrandan bloke ettirecek, eğer kart bir hırsız tarafından çalındıysa o hırsız asla o kredi kartını kullanamayacaktır. Yine siz eğer o kartı evin içinde veya sonradan ulaşabileceğiniz bir yerde kaybettiyseniz, kartı bulsanız dahi o kartı bir daha kullanmanız mümkün olmayacak ve o kartın yenisini banka size posta aracılığıyla gönderecektir.

Bir de bu işin ilginç teferruatları vardır. Bankaya kredi kartınızla ilgili kayıp veya çalıntı ihbarında bulunduğunuzda banka kartınızı anında iptal edecek ve 24 saatte yapılan alışverişleri kendi insiyatifinde olmak üzere sizlere geri iade edebilecektir. Ama özellikle bu 24 saat iade insiyatifinden yararlanabilmek için bu ihbarın 24 saat içinde bildirilmesi gerekmektedir. Eğer kartınız çalındıktan 48 veya 24 saati aşan vakitlerde bildirimde bulunursanız bu fırsattan yararlanabilmeniz mümkün olmayacaktır.

Kredi kartınız çalındığında diğer yapmanız gerekenlerde şunlardır,

1: En yakın karakolu gidip kartınızın çalındığına dair ihbarda bulunup resmi zabıt tutturunuz. Bunu yaparken de size tavsiyemiz olayın geçtiği yere en yakın karakolu gidip bu başvuruda bulunmanızdır. Çünkü olayın geçtiği yere uzak bir karakola ihbarda bulunursanız, karakol sizleri olayın geçtiği bölgedeki karakola yönlendirecektir ve bununla birlikte sizde istemeyerek de olsa vakit kaybına uğrayacaksınız.

2: Unutmayın ki böyle durumlarda bankanın da bir sorumluluğu bulunmaktadır. Eğer böyle bir durumla karşılaşırsanız kesinlikle bankayı arayıp bilgilendiriniz.

Kredi Kartı Harcama İtirazı

Eğer yukarıda sizlere bahsettiğimiz gibi kartınızdan sizin isteminiz dışında bir harcamada bulunulduysa bankaya itiraz edebilirsiniz. Bankanız bu itirazdan sonra sizlere harcama itiraz formu gönderecektir. Bu formu doğru ve eksiksiz şekilde doldurup polis tutanağı yahut savcılık dilekçesiyle birlikte bankanıza teslim etmelisiniz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir