Kredi Bulmakta Sıkıntı Yaşar mıyım?

11 Ağustos 2018 Cumartesi, 11:23
Kredi Bulmakta Sıkıntı Yaşar mıyım?

Zaman zaman acil ihtiyaçlar kredi kullanımına teşvik edebiliyor. Ancak kredi bulma ve kullanım sırasında yaşanan bazı sıkıntılar, işlerin daha karmaşık bir hale getirip içinden çıkılmaz yapıyor. Her ne kadar kredi bulmakta sıkıntı yaşamayın şeklinde reklamlar olsa da kişinin güncel mali geçmişi kredi kullanımına engel teşkil edebiliyor. Dikkat edilmesi gereken konularla ilgili olarak bazı noktalara odaklanmak hem kişinin kolay kredi bulması, yani bankalardan ret cevabı almaması, hem de kullanım aşamasında sıkıntı yaşamaması için oldukça önem arz ediyor.

Kolay Kredi Bulmak İçin

Kredi kullanım için başvuru yapıldığında ilk olarak kredi geçmişi, halk arasında kullanılan ismiyle KKB skoru göz önünde bulundurulur. Kişinin daha önceki dönemlerde bankalarla yaşadığı tüm ilişki geçmişi bu skoru etkiyelen verilerin içindedir. Ödemelerin düzenli yapılması en önemli etken olup, kişinin yaşı, sigorta geçmişi, düzenli geliri diğer verileri oluşturmaktadır. Bu aşamada kullanılan herhangi bir kredili üründe, ödemelerin aksamadan yapılması bu skorun istenilen düzeyde olması için şarttır. Diğer konu sigorta geçmişi ve düzenli gelirdir. Eğer minimum 3 ay sigorta geçmişi söz konusu değilse kredi bulma konusunda sıkıntı yaşamak kaçınılmazdır. Hatta bazı bankalarda bu süreç 6 ay olarak kabul edilmektedir. Diğer bir konu ise düzenli gelir. düzenli olarak çalışan ve kkb skorunda herhagi bir pürüz bulunmayan kişilerin kredi taleplerinin geri çevrilmesi oldukça minimal bir ihtimaldir. Ancak düzenli gelirin, kullanılacak kredi taksitlerini rahatlıkl karşılıyor olması gerektiği unutulmamalıdır.

Kredi Notuna Dikkat

Kişinin KKB’ si, yani kredi kayıt bürosundaki verileri oldukça önemlidir. Bu notu yeterli düzeyde tutmak için ödemelerin düzenli yapılması herkes tarafından bilinen bir gerçektir. skoru yükseltmek adına dikkat edilecek birkaç konuyu sıralamak gerekirse,

– Çok küçük limitlerle de olsa kredili ürün kullanılmalı. Bazı insanlar kredili ürünlere karşı oldukça önyargılı davranıp kaçınırlar. Ancak ileriki dönemlerde oluşacak maddi sıkıntıların kredi ile giderilmesi isteniyorsa çok küçük tutarlarla da olsa kredili ürün kullanımı yapılmalıdır. Çünkü bu kredi notunun oluşması için önemli bir etkendir.Hiç kredili ürün kulanmamış kişinin kredi notu oluşmayacağından banka bu kişilere olumlu yaklaşmayabilir.

-Ödemeler konusunda dikkatli olunmalı. Kullanılan kredili ürünün ödelerinin düzenli yapılması ve takip edilmesi oldukça önemlidir. Gecikme bir gün bile olsa bu eksi puan olarak yansıyacaktır.

-Vergi borçlarının birikmesinden kaçının. bankalar için vergi borcu olan her kişi risklidir. Borç tutarının önemi olmaksızın, ya yapılandırma yoluna gidilmeli ya da öncelikle bu borç için belli zamanlarda düzenlenen kredi kampanyalarından yararlanılmalıdır.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir