Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır ?

22 Şubat 2018 Perşembe, 09:56

Hayvancılık sektörünün ülkemizde geniş bir alana sahip olmasından dolayı devlet veya özel bankalar birçok çiftçiye kredi vermektedir. Keçi alıp büyütmeyi, sütünü satmayı veya büyükbaş hayvan alıp beslemeyi düşünen tüm çiftçiler bu krediden faydalanabilir. Karıştırılan bir konu olan kosgeb kredisi ise, hayvan alımı için kredi vermiyor. Ancak hayvana bakacağınız tesis kurulumu, ürünlerin paketlenmesi, süt sağma makinesi ve hayvan bakım aletlerini gibi malzemelerin alınması için, kosgeb çiftçiye 50 bin Türk Lirası kredi vermektedir.

HAYVANCILIK KREDİSİ VEREN BANKALAR

Bilindiği gibi hayvancılık kredisi devlet kapsamında bazı bankalar tarafından da verilmektedir. Bu bankalar, Vakıf bankası, Halk bankası ve Ziraat bankasıdır. Özellikle ziraat bankası bu konuda büyük yatırımlar yapmaktadır. Çiftçiye düşük faizli krediler vererek, 2018 yılı için 30 bin Türk Lirasına kadar destek vermektedir. Devlet tarafından hayvancılık için verilen kredilerin, geri ödeme konusunda da zaman tanınmakta ve faiz oranları her geçen gün düşürülmektedir. Ancak krediyi kullanabilmek için yapılması gereken bazı işlemler vardır. Çeşitli hayvansal üretimleri ve söz konusu faaliyetlerin yürütülmesi için verilen bu krediler, büyükbaş hayvancılık, küçükbaş hayvancılık, kanatlı hayvancılık ve kurbanlıkların alımı için bu krediler bahsedilen hayvancılık türlerinde verilmektedir.  Ziraat bankası büyük baş hayvancılık kredisini iki yol vermektedir. İlk olarak, büyükbaş süt hayvancılık kredisi adı altında verilen pirimlerdir. Yani beslediği hayvanın sütünü pazarlamak istediği çiftçiler için sunulan imkandır. Bir diğer yol ise, büyükbaş besicilik kredisidir. Bu krediden de hayvan beslemek isteyen çiftçiler yararlanabilir.

           HAYVAN KREDİSİ ÇEKMEK İÇİN GEREKLİ OLAN EVRAKLAR

Birçok banka hayvan kredisi kullanmak isteyen çiftçilerden bir takım belgeler istemektedir. İster büyükbaş, ister süt hayvancılığı olsun, gerekli evrakların hazırlanması şarttır. Bu evraklar ise, ilk olarak çiftçi olduğunuzu kanıtlayan belge, tarımsal işletmenize ait belgeler, tapu kaydı, kredi almak için bankalara göstereceğiniz teminatlar, faaliyet gösteren iş yerinizin gelir tablosu ve nüfus cüzdanı sizden istenen belgelerdir. Herhangi bir bu konu ile ilgili banka şubesine giderek hayvancılık kredisi için başvuruda bulanabilirsiniz. Hayvancılık kredisinden faydalanmak isteyen çiftçilerinde aynı zaman da devlet desteği ile alınacak yardımlar için beslediği hayvanın Türvet’e kayıtlı olması gerekir. Büyük baş hayvanın en 1 kere doğum yapması gerekir ve 36 aydan büyük olması gibi kredi için bir takım kriterler de vardır. Bu kriterlere uygun olan tüm çiftçiler 2018 yılı için hayvancılık kredisi başvurusu yapabilir.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir