Ev Kredisi İçin Teminat Gerekli midir?

25 Haziran 2018 Pazartesi, 09:04

Mortgage olarak bilinen konut kredileri, miktar olarak diğer kredi türlerine oranla daha yüksek tutarlı kredilerdir. Bu nedenle bankaların bu kredileri kullandırma konusunda beklediği şartlar da daha fazladır. Bu konuda ev kredisi için teminat gerekli midir diye soran vatandaşlar için, öncelikli olarak incelenmesi gereken noktalar vardır. Bankalar herkesten bir teminat talep etmeyebilir. Burada bankalar kişilerden bir şekilde teminat talep ediyorsa, o kişi geri ödeme konusunda riskli görülüyor demektir. Bu durumdaki kişiler, ya kredi sicili bozuk olan ya da gelir durumu düşük olan kişilerdir.

Bankaya Teminat Olarak Ne Gösterebilirim?

Konut kredisi başvurusu yaptığınız esnada banka sizlerden bir teminat istiyorsa; bankaya iki şekilde teminat belirtebilirsiniz. Bunlardan birincisi ipotekli başvuru yapmak olacaktır. İpotekli başvuruda üzerinize kayıtlı olan bir taşınmazı bankaya teminat olarak belirtebilirsiniz. Bu taşınmaz; ev, arsa, araç ya da bir dükkan olabilir. Bankaya teminat olarak, bir kefil de gösterebilirsiniz. Şayet kefil gösterilen kişinin kredi sicili ve gelir durumu iyi seviyelerdeyse, bu teminat da banka için yeterli olacaktır. Bu iki durum haricinde bankalar yasal olarak başka bir teminat kabul etmiyorlar.

Ev Kredisi Şartları Nelerdir?

Konut kredisi çekerken bankaların en fazla dikkat ettiği nokta kredi sicili ve gelir durumudur. Bankalar bu etkenlere konut kredilerinde çok önem verir ve kredi sicili bozuk olan ya da gelir durumu yetersiz olan kişilere kredi kullandırmaz. Konut kredilerine başvuru aşamasında banka sizlerden bazı evraklar isteyecektir. Bu evraklar satın alınacak eve ait tapu, kişinin gelir belgesi ve kimlik fotokopisidir. Bunun haricinde konut kredilerinde taşınmaz malın %10 ile 25’i oranında bir parayı banka peşinat olarak isteyecektir.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir