Bireysel Emeklilik Nedir ?

22 Şubat 2018 Perşembe, 11:05

Bireysel emeklilik aktif olarak çalışma hayatı sürdüren bireylerin çalışma hayatları sona erdikten sonra eski yaşam kalitelerini ve ekonomik güçlerini sürdürme adına mevcut sosyal güvencelerini sağlayan sistemlere denir.

Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir ?

Bireyler emeklilik dönemlerinde elde ettikleri birikim oranında ek gelir elde etme olanağına kavuşmaktadır.

Bu emeklilik sistemleri devlet kurumları tarafından da gözetim altında denetlenmektedir.  Hazine Müsteşarlığı ve Sermaye Piyasası Denetleme kurulu bu emeklilik sistemini incelemekte Emeklilik Gözetim Merkezi de bu sistemi incelemektedir.

Bu sistem katılımcıların isteğine bağlı yani gönüllü katılıma dayalı bir sistemdir. Kamu güvenlik sistemlerini tamamlayıcı bir yapıdadır.

Bireysel Emeklilik Sistemi’nin Avantajları

1 Ocak 2013 tarihinden bu yana Bireysel Emeklilik Sistemi daha avantajlı bir hale gelmiştir. Devlet bu tarihten bu yana katılımcılara yani bireysel emeklilik üyelerine yatırımlarını %25’i oranında ek katkı payı sağlamaktadır. Örneğin 1000 TL yatırımda bulunan birine 250 TL yatırım payı verilmektedir.

Esnaf, serbest meslek sahipleri, çiftçiler, doktorla, memurlar ve herhangi özel sektör çalışanları Bireysel Emeklilik Sistemi’nden yararlanabilmektedir. 18 yaşını dolduran reşit her birey veya kendiniz bu sistemden sözleşmeler aracılığıyla yararlanabilirsiniz.

Devler Katkı Paylarına Devlet Katkısının Limiti

Bireysel Emeklilik Sistemi’nde devlet katkı payı yukarıda belirttiğimiz gibi %25’tir. Fakat nu katkı payının bir üst limiti bulunmaktadır. 2017 senesi için limit 5.332,50 TL* olarak belirlenmiştir. Yani 2018 yılında 21.330 TL  ödeme yaparsanız bu rakam kadar katkı payınız olmaktadır.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir