Bedelli Askerlik Ücreti, Ekonomiye Faydası

08 Mayıs 2018 Salı, 22:35

Bedelli Askerlik Ücreti, Ekonomiye Faydası

Son zamanların tartışılan konularından birisi olan Bedelli Askerlik, sosyal medyada konuşulmaya devam ediyor. Sosyal medya platformlarında Bedelli Askerliği destekleyenler kadar desteklemeyenlerde bulunuyor fakat bu geçici yasa tasarısının ekonomiye katkısı oldukça fazla olacak gibi gözüküyor. Sizlerle bu yazımızda Bedelli Askerliğin pozitif ve negatif yanlarını değerlendirmeye çalışacağız.

Günümüz çağında ülkelerin en büyük gücü ekonomileridir. Ekonomileri güçlü olan ülkeler teknoloji alanında gelişmeler gösterip askeri anlamda da güçlenmektedir. Türkiye bu alanda avrupa ülkelerinin gerisinde kalmış gibi gözüksede son zamanlarda terörle mücadelede atılan adımlar sonrasında profesyonel ordu sistemine geçilmeye başlandığını görebiliriz. Türkiye’de profesyonel ordu sistemine geçişle birlikte zorunlu askerlik sistemi tartışılmaya başlandı. Sosyal medya da Askere alma sistemini baştan aşağı eleştiren gençler Bedelli Askerliğin mutlaka çıkartılması görüşünde birleştiler.

Gençler Neden Bedelli Askerlik İstiyor? 

Gençlerin büyük çoğunluğu işlerini, ailelerini bırakamayacakları gerekçesi ile Bedelli Askerlik istemektedir. Bu konuyla ilgili biraz araştırma yaptığımızda konunun sosyal bir sorun haline geldiğini görebiliriz. Belirli bir yaşa gelipte vatani görevini yapmamış kişiler için tanınması gereken bir hak olduğunu düşünüyoruz.

Bedelli Askerlik Fiyatı ve  Ekonomiye Faydası

Türkiye’de Bedelli Askerlik bekleyen kişi sayısının 3 milyon üzerinde olduğu hesaplanmaktadır. Bunlardan 1 milyonu bakaya geriye kalan kısmın yoklama kaçağı yada tecilli oldukları bilinmektedir. Bizim tahminimize göre olası bir Bedelli Askerlik yasasına en az 1 milyon kişi katılır ve bu sayı devlet ekonomisine büyük güç katacaktir. Buradan gelecek paralar ile ordumuzu teknoloji alanında geliştirebilir daha da güçlenmesini sağlayabiliriz. Ordumuz güçlenirken sosyal bir sorun haline gelmiş Bedelli Askerlik mağduriyeti de ortadan kalkacaktır. Bir bakıma tek taşla iki kuş vurmaya benzeyen bir durum olacaktır. Bedelli Askerlik çıkması halinde 20 Bin Türk Lirası ve üzerinde olacağını düşünüyoruz.

Bedelli Askerliğin Çıkma Olasılığı

Ak Parti hükümeti Bedelli Askerlik gündemimizde yok dese de Bedelli Askerliğe karşı bir politika izlememektedir keza bundan önce çıkardığı kanunlar buna örnektir. Son olarak Başbakan Bin Ali Yıldırım tarafından gündeme getirilen Bedelli Askerliğin yakın bir zaman içerisinde çıkarılacağını tahmin ediyoruz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir