2018 Eğitim Kredisi Nasıl Alınır ?

22 Şubat 2018 Perşembe, 10:00

Öğrenci kredisi, söz konusu öğrencilerin üniversite hayatlarında rahat ve konforlu bir yaşam geçirmeleri için sağlanan maddi yardımlardır. 2018 yılı öğrenci kredileri başvuruları kredi ve yurtlar kurumu tarafından belirlenecektir. 2018 ekim ayı içerisinde başvuruların başlaması bekleniyor. Öğrenim kredisi devlet tarafından verildiği gibi, bankalar aracılığı ile de verilmektedir. Birçok üniversite öğrencisi bankalara başvuruda bulunarak bu kredilerden faydalanabilir. Özel bankaların ön gördüğü bazı şartları yerine getiren öğrenciler, önümüzdeki yeni eğitim-öğretim yılı için kredi sonuçlarının olumlu çıkması halinde ödemelerini alabilir. Devletin sağladığı öğrenim kredilerinden, yükseköğretim kurumlarına girmeye hak kazanmış öğrenciler, ön lisans bölümlerinde eğitim gören öğrenciler ve yüksek lisans öğrencileri bu kredilerden yararlanabilir. Ayrıca, yükseköğrenimden mezun olan öğrenciler, ek süre öğrenim gören ve okul süresi uzamış olan öğrenciler, yabancı uyruklu öğrenciler ve uzaktan eğitim gören öğrenciler devlet öğrenim kredilerinden yararlanamaz.

2018 YILINDA İLK DEFA BAŞVURU YAPACAK ÖĞRENCİLER

Yeni üniversiteye başlayacak öğrencilerin KYK kredileri için ekim veya kasım ayında başlaması beklenen başvuruları takip etmesi gerekmektedir. Gerekli şartları sağlayan öğrenciler, kredilerini ocak ayında almaya başlayacak ve son 3 ayın ödemelerini toplu bir şekilde alacaktır. Herhangi bir öncelik belgesi bulunan öğrencilerin ( şehit çocuğu, %40 engelli raporu, yetiştirme yurdunda kalan öğrenciler) gibi durumlar için Ankara’da bulunan kredi yurtlar müdürlüğüne e-posta göndermeleri gerekmektedir. Ayrıca her başvurunun sonucu olumlu olacak diye bir kural yoktur. Değerlendirme sonuçlarına göre kredi alma hakkı kazanan öğrenciler, banka bilgilerini kredi yurtlar müdürlüğüne bildirmeli ve başvuru formuna eklemelidir.

2018 YILI İÇİN ÖĞRENİM KREDİSİ VEREN BANKALAR

Bu konuda hizmet vermekte olan ziraat bankası, öğrenim kredisi almak isteyen öğrenciler için koyduğu bir takım kurallar vardır. 24 aya kadar vadeli kredi veren Ziraat bankası, ilk olarak zamanında öğrenim kredisi başvurusunda bulunmanızı istemektedir. Sizden istediği belgeler ise, hayat sigortası, şahsi mal varlığı beyanı, varsa sigorta kağıdı, eğitim ve öğrenci belgesidir. Denizbank ve Ak bankası da aynı koşulları öğrencilerden istemektedir. Bu şartları yerine getiren öğrenciler 2018 yılı için öğrenim kredisi alabilir.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir