Yeni Kredi ve Kredi Kartı Yasası

06 Eylül 2018 Perşembe, 13:13

Banka kredilerinde bulunan vade sistemi 36 aydan 48 aya kadar yükseldi. Kredi kartında ki taksitlendirme işlemleri ile alakalı olarak bu işlem cep telefonu aracılığıyla yapılacak. Elektronik eşya dışında, alışveriş yaparken taksit sayısı 9 aydan 12 aya yükseldi. Ayrıca kredi kartında bulunan borçlarda da ödeme durumunda sıkıntı yaşandığı zaman yeniden yapılandırma olanağı olacak. Yeni Kredi ve Kredi Kartı Yasası, bir sonraki haftalarda resmi gazetelerde yayınlanarak verilen kararların kesinlik kazanmasını sağlayacak. Banka kuruluşları ihtiyaç kredileri için mevcut kampanyalarını tümden 48 aya verecekleri faiz oranları ile müşterilerine hazırlayacaktır. Bunun sayesinde birçok borç ödeme de sıkıntı yaşayan müşteriler için 48 aylık vade ile ihtiyaç kredisi almak oldukça mümkün bir hale gelmektedir. Yeni çekilen bu ihtiyaç kredisi taksitleri eski borca ve aylık gelir tablosuna göre düzenleme yapılarak taksitlendirme işlemi yapılacak. Bunun yanı sıra kredi kartlarında bulunan borç bakiye durumu yeniden yapılandırma işlemine girmesi olanaklı bir hale geliyor.

Kredi Kartında 72 Ay Vade Yapılandırma

Kredi kartında bulunan borcu ödemekte zorlanan müşteriler için yasaya yeni eklenmiş madde ile müşteriler yalnız bir kereliğine olmak üzere kredi kartında bulunan borçları yapılandırarak 72 aylık vade haline getirilebilir.

Kredi Kartı Yasası Resmi Gazete de Yayınlandı

Kredi kartlarında yapılan yapılandırma olayı ve taksitlendirme sayısında olan yeni düzenlemeler 27.06.2016 tarihinde resmi gazetede yayınlanarak yürürlükte kesinlik taşımıştır. Bireysel kredi kartlarında olan taksitlerin düzenlenmesi doğrultusunda yapılan yasalar ile kredi taksit sayısı 12 aya çıkarıldı. Ayrıca bu sistem, kuyumculuk sektörlerinde, akaryakıt firmalarında, telekomünikasyon firmalarında ve gıda ürünleri satan yerlerde kesinlikle taksit uygulaması kullanılmayacaktır. Önceden ne tür işlemler yapılıyor ise yine o sistem doğrultusunda alışveriş yapılacaktır.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir