Yatırım Fonu Nedir?

09 Eylül 2018 Pazar, 13:23

Bireyler tarafından satın alınan hisse senedi, devlet tahvili ya da hazine bonosu gibi yatırım araçlarının kullanılarak sağlanan bir nevi para değerlendirme işlemidir. Bu işlem bankanın bilirkişileri tarafından kişinin rızası sonucunda banka tarafında en uygun şekilde işletilir.“ Yatırım fonu nedir? ” sorusunun net yanıtı, müşteri birikimini hangi hisse senedine yatıracağı hakkında kafasında soru işaretleri varsa hisse senedi ağırlıklı olarak yatırım fonu seçilip işletme hakkını uzman ekibe devredebilirler.

Yatırım Fonu Avantajı

Öncelikli olarak uzman bir ekip tarafından yönetilmiş olur, profesyoneller tarafından takip edilen güncel piyasa sayesinde sizin zararınızı en az indirgeme ve döviz endeksli, hisse senedi gibi yatırım araçlarıyla karınızı artırma çabası sağlanır.

İstediğiniz zaman elinizdeki fon ya da hisse senedini bozarak nakit ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Fon piyasası değişken ve genellikle artan durumda olduğu için, sizin de portföy değerinize günlük olarak değer işlemektedir. Fon’u dilediğiniz zaman bozulabilir ve paraya çevirebilirsiniz.

Bu tür yatırımlar için çok fazla paranız olması gerekmez. Küçük meblağlarla da yatırımlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Genellikle bütün bankalardan bu sistem üzerinden yararlanabilir, hafta sonu dahi paraya ihtiyacınız olduğunda bankamatik aracılığı ile işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Komisyon olarak herhangi bir ücret alınmaz.

Hisse senetleri vergi de kolaylık sağlamaktadır. Bunun için biraz daha yüklü miktarda fon sahibi olmalısınız sonrasında stopaj değeriniz %0 olacaktır.

Yatırım Fonu Kazanım Şekli

Fon günlük olarak kazandırır. Fakat hangi fon türünün size uygun bir yatırım olduğunu dikkatli araştırmalı banka yetkililerinden bilgi almalısınız. Aksi durumda kazancınız düşebilir ya da katlanabilir. Fon satın alan kişi menkul kıymet üzerinden değer almaktadır. Elde edilen tam gelir fon portföyü ’ne yansır. Menkul kıymetle doğru orantılı olarak çalışır. Artış olduğunda fon portföyü de artar, düşüş olduğunda da aynı şekilde düşüş yaşanır. Menkul kıymet arttığında fon satılmazsa katılım belgesi değerinde artış olur.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir