Türev Ürünlerin Kullanım Amaçları

11 Eylül 2018 Salı, 13:23

Türev ürünler yatırım araçlarını çeşitlendirme fikrinden ortaya çıkmıştır.Bir varlığın getirisine bağlı olarak veya bir varlığa alternatif oluşturmak amacı ile kullanılırlar,Türev araçlarla yapılan alım işlemi uzun pozisyon,satış işlemi ise kısa pozisyon olarak adlandırılır yatırımcılar iki şekilde de işlem yapabilirler alım işlemi tutarı kadar satım işlemi yaptıklarında pozisyon kapatmış olurlar Türev Ürünlerin kullanım Amaçları  temelde;Riskten korunma,Spekülasyon ve Arbitraj dır.Türev ürünlerin fiyatları dayanak varlıkların (Türev ürünün getirisine endekslendiği varlık) spot piyasada oluşan fiyatına göre belirlenir.

Riskten Korunma

Finans piyasalarında başarılı olmanın ilk şartı gereksiz risklerden korunmaktır, Risk gelecekte karşılaşılabilecek tahminin ötesindeki durum olarak tanımlanabilir. Risk ten korunma için etkili bir risk yönetimi gerekmektedir. risk yönetimi için şu şekilde bir örnek verilebilir, Varsayalım Bir ihracatçı malını bugün sattı ve parasını 3 ay sonra alacak eğer 3 ya sonra döviz kuru Türk lirası karşısında artarsa İhracatçı parasını tahsil ettiği zaman eline daha az döviz geçecektir,İhracatçı döviz riskini ortadan kaldırmak için vadeli piyasadan Türev ürün olarak döviz sözleşmesi satın alır böylece döviz fiyatındaki dalgalanmadan etkilenmez.

Spekülasyon

Spekülasyon Türev ürünlerin fiyatlarının belli bir zaman sonra geleceği seviyenin tahmin edilmesidir, bu tür işlemlerde amaç türev ürünleri kullanarak kar etmektir bu amaçla piyasaya giren nakit para piyasada likidite artışına neden olur yatırımcıların çoğu alım yönlü pozisyon açarak piyasada fiyatların yükselmesini ve bu yükselişten kar etmeyi amaçlar oluşacak fiyatı doğru tahmin eden yatırımcı para kazanır tahmin edemeyen para kaybeder.

Arbitraj

Türev ürünlerin fiyatları spot piyasada belirlenir ancak kimi durumlarda aynı ürünün fiyatı farklı piyasalarda farklı oluşur bu iki fiyat farkı arasından doğru tercih yaparak işlem yapma durumuna Arbitraj denir.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir