Şirketlerde Finans Departmanı Ne İşe Yarar?

12 Ağustos 2018 Pazar, 11:23
Şirketlerde Finans Departmanı Ne İşe Yarar?

Finans birimi; şirketlerin gelir gider dengesini belirleyen, alım satım analizi gerçekleştiren, hak ediş ödemesi yapan, olmazsa olmaz şirket bölümlerinden biri olarak şirket oluşum kadrosuna dahil ediliyor. İş başvurularında da, personel bilgileri konusunda yardım alınabilen finans birimlerinde; çalışan personellerin yeterli bilgi ve birikime sahip olması gerekiyor. Şirketlerin genel yapısı hakkında fikir sahibi olmayan ya da finans birimine iş başvurusunda bulunacak kişiler; şirketlerde finansa departmanı ne işe yarar? konusunda, bilgi sahibi olarak kendileri için fayda sağlayabiliyor.

Finans Departmanı Temel Görevler

Muhasebe, strateji geliştirme, bütçe işlemleri ve yıl sonu bilançosu gibi şirket hizmetleri; finans departmanlarının, temel görevleri arasında gösterilebiliyor. Şirket yönetim kurulu ya da genel müdür kararı ile yetkilendirilen finans departmanında; ödeme emri belgesi hazırlamak için, harcama yetkilisi belirlenmesi gerekiyor. Yönetim kurulundaki üst düzey yöneticilerin ve genel müdürlerin gerçekleştirme görevlisi olarak yer aldığı şirketlerde, finans biriminin başındaki kişi (finans müdürü, finansal işler şefi), şirket konusunda tüm işlemlerde harcama yetkilisi olarak yetkilendiriliyor. Görev tanımı ve sorumlulukları en geniş olan birimlerin başında gelen finans departmanı; şirket demirbaşlarından sonra, en önemli birim olarak değerlendiriliyor.

Finans Departmanı Ek Görevler

Şirketlerin yönetim kurulu kararlarına istinaden; finans birimi, farklı alanlarda da yetkilendirilebiliyor. Satın alma birimi ve personel birimi ile ortaklaşa hareket edilmesi gereken durumlarda; şirket iç tüzüğüne göre yetkilendirilen finans birimi personelleri, görev yetki alanlarını yönetim kurulu kararlarına istinaden genişletebiliyor. İmza sirküsü ile şirket iç tüzüğüne eklenen finans departmanı personelleri için; imza yetkisi ve harcama yetkisi, farklı tutarlar üzerinden belirlenebiliyor. İmza sirküsü ile yetkilendirilmeyen personeller; yaptıkları harcamalar konusunda; Sayıştay sorgusu geçirmek zorunda kalabiliyor.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir