Pasif Gelir Nedir?

13 Eylül 2018 Perşembe, 13:23

Aktif gelir; doğrudan zaman ve emek harcayarak kazanılan parayı tanımlar. Bu, sahip olunan ana iş, yapılan meslekten sağlanan gelirdir. Pasif gelir, ise çoğu zaman ek gelir ile karıştırılır. Oysaki pasif gelir ile ek gelir kavramları birbirinden farklıdır. Gerçek anlamda pasif gelir nedir? Pasif gelir; kişilerin elde edene kadar emek, zaman, para vs. harcadığı, elde ettikten sonra ise kişilere, çaba gerektirmeden uzun vadede para kazandıran gelir yöntemleridir. Bir örnekle açıklamak gerekirse; araba alıp bir şirkete kiralayarak pasif gelir elde edilebilir. Arabayı alana kadar emek ve zaman harcanırken, alıp kiraladıktan sonra hiçbir çaba göstermeden kira geliri elde edilmiş olur. Ek gelir ise; yapılan ana işe nazaran daha az emek ve zaman harcanarak elde edilen gelirlerdir. Ek gelir genelde ana işe göre daha az kazanç sağlar. Bu nedenle ek gelir ve pasif gelir birbirinden farklı kavramlardır. Ek gelirde sürekli emek ve zaman gerekli iken pasif gelirde belli bir süre sonra çaba göstermeden gelir sahibi olunur.

Pasif gelir yöntemleri nelerdir?

Pasif gelir yöntemleri kazanılmak istenen paraya, kişinin yetkinliklerine, maddi durumuna göre değişebilir. Burada önemli olan kişinin kendine uygun pasif gelir yöntemini bulabilmesidir. Bu sayede uzun vadede para kazanabilir. En çok tercih edilen pasif gelir yöntemleri;

Emekli olmak ve veya bireysel emeklilik hesabı açmak,

Daire, dükkan, devre mülk satın alıp kiralamak,

Araba, traktör vs. gibi araçları kiralamak,

Sürekli kullanılmayan ev eşyalarını kiralamak,

Blog sayfası açmak ve veya ilgili sayfalarda video yayınlamak,

Fotoğraf çekip ilgili sayfalarda satışa çıkarmak,

Pasif gelir örnekleri çeşitlendirilebilir. Kişilere oturdukları yerden para kazandıran pasif gelir, ek kazanç elde etmek isteyen fakat çok fazla zamanı olmayan kişiler için en uygun para kazanma yöntemidir.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir