Para (Döviz) Swap Nedir?

23 Ağustos 2018 Perşembe, 12:53

Para (Döviz) Swap Nedir? sorusuna cevap verilecek olursa; para birimlerinin belli vade aralığı içinde birbirleriyle takas edilmesi olarak tanımlanabilir. Swap takas, değişim yapma anlamlarına gelir. İki taraf önceden belirledikleri koşul ve oranlarda dövizleri takas eder. Swap işlemlerinde, yatırım yapmak isteyenlerin ani oluşabilecek riskleri en az zararla atlatması ve oluşan esneklikten yararlanıp kazanç elde edebilmeleri mümkündür. Forward, Swap, Opsiyon ve Futures ayrıca türev ürünleri olarak ta bilinir. Swap türleri içinde Para (Döviz) Swap (Vadeli para takası), Faiz Takası (IRS – Faiz Swap), Hisse Senedi Swap ve Emtia Swap vardır.

Vadeli Para Takası (Para Swap)

Para (Döviz) Swap iki aşamalı vadeli bir işlemdir. Önce yatırım miktarı vade süresince ilgili kur üzerinden diğer para birimine çevrilir. İkinci aşamada ise vade sonunda; tekrar forward kur kullanılarak ilk para birimine dönüştürülür. Para Swap işlemlerinde borçlanma maliyetlerinin düşürülmesi ve riske girmeden nakit akışının sağlanabilmesi hedef alınmaktadır. Para Swap iki çeşittir. Sabit Faiz Para Swap ve Değişken Faiz Para Swap. Ayrıca sabitten sabite yapılan Swap, sabitten değişkene yapılan Swap, değişkenden değişkene yapılan Swap, paralel krediler Swap ve farklı bankalar arasında uygulan Swap olarak 5 farklı şekilde Swap işlemleri yapılır.

Para (Döviz) Swap Artıları ve Eksileri

Şirketler için getiri miktarını yükseltmesi ve kaynak kullanım maliyetlerini düşürmesi önemli avantajlarıdır. Ayrıca farklı piyasalara ulaşımı kolaylaştırarak farklı vadeler ile işlem hacmini arttırır. Riskleri azaltma, tamamen ortadan kaldırma ve firmalara ticari sırları koruma imkanı sağlar.

Para (Döviz) Swap işleminin riskleri olarak; Counterparty olarak bilinen karşı taraf riski ile faiz riski bulunur. Resmi bir Swap piyasası olmadığı için sözleşmeler esnektir belli bir standart içermezler. Ayrıca tüm türev işlemlerinde kar imkanı olduğu kadar zarar riski de vardır.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir