Küçük Miktardaki Birikimimi Borsada Değerlendirebilir miyim?

25 Ağustos 2018 Cumartesi, 12:53

Günümüzde yatırım fırsatlarının çeşitlenmesi ve insanların gelecekte daha iyi bir hayat sürme isteği insanları birikim ve yatırım yapmaya yönlendiriyor. Yatırım için alternatif arayan küçük yatırımcının ilgisini ilk çeken alan ise borsa borsa doğru yatırım tercihleriyle büyük paralar kazanılabilen bir alan Hal böyle olunca yatırımcıların aklındaki soru; Küçük miktardaki birikimimi borsada değerlendirebilir miyim ? oluyor.

Borsa yatırımı nasıl yapılır?

Borsada yatırım yapmak için bir aracı kurum ya da banka da yatırım hesabı açmanız gerekir. açtığınız yatım hesabı ile işlem yapmak için Sermaye piyasası kurulu tarafından belirlenen miktarda bir bakiye bulunması gerekir kurul bu miktarı serbest bırakmıştır yani işlem yapacağınız kuruluş işlem alt limitini kendisi belirler.Küçük miktardaki birikimimi borsada değerlendirebilir miyim ? sorusuna cevaben şöyle denebilir işlem yapacağınız kuruluş borsa işlem alt limitini 100 TL olarak belirlemişse borsada işlem yapabilmek için hesabınızda en az 100 TL olmalıdır.dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ta hesabınızda kurumun belirlediği teminat miktarından fazla para bulunmasıdır hesabınızda yeterli bakiye yoksa bir hisse sendi için alım emri verseniz de bakiyeniz yetersiz olduğu için alım işlemi gerçekleşmez.

Aracı Kurum Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Aracı kurumlar size yatırım tavsiyesi verseler de işlem yaparken son karar size ait bu nedenle borsada işlem yapmaya başlamadan önce kurumların sunduğu sanal borsa hesapları ile tecrübe kazanmanız yararınıza olacaktır. Aracı kurum seçerken önemli bir faktör de işlem komisyonları dır kurumlar size verdiği hizmet karşılığında komisyon talep ederler kurumlarla anlaşma imzalamadan önce işlem komisyonlarını iyi incelemelisiniz.kurum seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli konu kurumun yasal izinlere sahip olup olmadığıdır bu hususu özellikle göz önün de bulundurmak yararınıza olacaktır.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir