Kredi Notu Öğrenme Yolları Nelerdir?

13 Ağustos 2018 Pazartesi, 12:25

Kredi notu bankalardan kredi çekilebilmesi konusunda en temel kriterler arasında yer alır. Bu nedenle kişiler de artık kredi notu konusunda daha hassas davranıyor. Özellikle kredi başvurularından önce kredi notu sorgulaması yapılmasına büyük önem veriliyor. Bu da insanları kredi notu öğrenme yolları nelerdir sorusuna itiyor. Kredi notu öğrenme konusunda izlenebilecek birden fazla yol vardır.

Findeks Kredi Notu Öğrenme

Findeks, Türkiye’nin önde gelen 9 bankası tarafından kurulan Kredi Kayıt Bürosunun hizmete sunduğu bu sistemdir. Findeks adeta finans sektöründe kişilere ayna görevi görür. Bankalardaki tüm kredi sicil bilgileriniz bu sistemde yer alır. Findeks sistemine kolay bir şekilde üye olarak kredi notu sorgulaması yapabilirsiniz. Üyelik işlemlerini ilgili banka hesap numaranızı girerek yapabiliyorsunuz. Üyelik işlemleri tamamen ücretsiz olmaktadır. Ancak sistem üzerinden yapacağınız kredi notu sorgulama işlemleri için sizlerden 4 TL gibi bir ücret alınıyor.

Findeks sistemi tamamen bankalar düzeyinde kurulmuş bir sistem olduğu için güvenlik açısından herhangi bir zaafiyet yaratmaz. Bu açıdan sisteme rahatlıkla kayıt olabilir ve tüm bilgileri güvenle girebilirsiniz.

SMS İle Kredi Notu Öğrenme

Kredi notu öğrenmenin bir diğer yolu da SMS üzerinden sorgulamadır. Cep telefonlarınızın mesaj bölümüne ‘Riskim’ yazarak TC kimlik numaranızın son 4 hanesi 4552’ye kısa mesaj atarak kredi notu sorgulanabiliyor. Bu şekilde yapılan sorgulama işlemleri için de telefon bakiyesinden 5 TL gibi bir ücret tahsil ediliyor. Bu hizmeti tüm operatörler üzerinden rahatlıkla yapabilirsiniz. Mesajınızı gönderdikten sonra kredi notunuz yine kısa bir süre sonra cep telefonunuza gelecektir.

Bu yöntemlere ek olarak kredi notunuzu direkt olarak banka şubelerinden de öğrenebilirsiniz. Bunun dışında şuan için kredi notu sorgulaması yapabileceğiniz başka yöntem yoktur.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir