Kredi Kartları Ne Kadar Güvenli

17 Ağustos 2018 Cuma, 12:25

Kredi kartları, tüm insanların hayatındaki vazgeçilmezler arasında yer alan bir aracıdır. Kredi kartlarının hayata girmesiyle, pek çok ihtiyacın rahat karşılanması mümkün hale gelir. Bu denli hayata etki sağlayan kredi kartlarının güvenliğini sağlamak, maddi olarak da kişilerin güvende olmasını sağlar. Kredi kartları ne kadar güvenli diye düşünürken; rahat bir alışveriş yapmak için, bankamatiklerde, pos cihazlarında ve de internette kullandığımız kredi kartlarının güvenliğini sağlamak çok önemli bir husustur.

Kart Bilgilerini Saklamanın Önemi

İşlerin yoğunluğu nedeniyle; alışverişlerle, cezalarla ya da faturalarla ilgili ödeme hususları gibi pek çok işlem, internet üzerinden sağlanır. Bu tarz işlemler yapılırken, hemen hemen herkes interneti tercih eder. Bu işlemleri yaparken de, kart bilgileri internet sayfalarında paylaşılır. Bu bilgilerin güvenli şekilde aktarıldığını anlamak için; kullanılan internet sayfasının https bağlantısını mutlaka kontrol etmek gerekir. Kullanılan internet sayfasında, güvenlik sertifikası kesinlikle olmalıdır. Bu şekilde yapılan alışverişler ya da ödemeler, kredi kartlarının güvenliğini sağlar. İnternetten yapılan alışverişlerde kullanılan sanal kartlar da, diğer bir güvenlik tedbiri olur. Bu sayede, alışveriş tutarı ayarlamak mümkündür. 3D ödeme seçeneğini kullanılır hale getirerek; ödeme işlemlerinin son basamağında, telefona gelen şifreyle alışveriş yapılabilir. Bu durum da, etkili bir güvenlik önlemidir.

Kredi Kartlarındaki Şifreyi Korumak

Kredi kartı şifrelerini ayarlayan bireyler, kendilerinin rahatlıkla hatırlayacağı bir şifre kullanmayı tercih ederler. Bu şifreler ayarlanırken, kimseyle paylaşılmamalı ve başkalarına gösterilmemelidir. Bankamatiklerde işlem yapılırken; tehlikeli bir durum sezinlenirse, bankamatikten işlem yapmaya devam edilmemesi gerekir. Ayrıca; dışarda ödeme yaparken, mutlaka pos cihazının yanında olmak şarttır. Ödeme alan kişilerle şifre paylaşımında bulunmak, çok sakıncalı durumlara sebep olabilir. Kredi kartlarında ayarlanan şifreler; hem rakam hem de harf içerecek şekilde yapıldığında, daha güvenli hale gelir.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir