Kredi Faiz Oranları Ne Zaman Düşer?

10 Ağustos 2018 Cuma, 11:23
Kredi Faiz Oranları Ne Zaman Düşer?

Zaman zaman yükselen zaman zaman da düşen kredi faizleri, özellikle bankalardan sık sık kredi çeken kişiler için önemli bir konudur. Son finans dönemleri baz alınacak olursa kredilerin belli oranda yükselişe geçtiği söylenebilir. Ancak yeni meydana gelen gelişmelerle birlikte kredi faiz oranları ne zaman düşer sorusu da yine gündeme gelmiştir. Ülkemizde özellikle yakın geçmişte yaşanan darbe ve sonrasında alınan OHAL kararı neticesi piyasaları alt üst etmişti. Bununla beraber kredi faiz oranlarında da düşüş yaşanacağı dile getirilmişti.

Kredi Faiz Oranları Hangi Seviyelere Düşer?

İçinde bulunduğumuz an itibariyle kredi faiz oranlarının düşeceği tarih ve faizlerin ne kadar düşeceği konusu kesin olarak bilinmiyor. Ancak özellikle uzmanların yorumuna göre hükümet ve Merkez Bankası müdahalesiyle kredi faiz oranlarının düşürüleceği söyleniyor. Tahminlere göre ise bu faiz oranları %1 seviyelerinin altına çekilecek. Bu konuda bazı finans uzmanları ise kredi faiz oranlarının %70 oranında olabileceğini dile getiriyor.

Kredi faizlerinin düşürülmesi konusundaki bir diğer görüş ise; bankaların %12 seviyelerinde olan mevduat faizlerinin kredi faiz oranlarının düşmesini engellediğidir. Bu durum kişileri de kredi çekebilmek konusunda bazı yollara teşvik ediyor. Özellikle bu belirsizliğin devam ettiği süre boyunca kredi çekmek isteyen kişiler, ufak bir araştırma yaparak en düşük faiz oranını sunan bankalardan kredi çekebilir. Kredi faiz oranlarının düşmesi konusunda herhangi bir beklentisi olan kişiler ise daha sonradan yapılandırma kredilerini değerlendirebilirler. Şuan tüm ekonomi ve kredi uzmanlarının ortak görüşlerine dayanarak, 2017 yılında kredi faiz oranlarının belirgin bir şekilde düşeceği dile getirilebilir. Şuan için bu konuyla ilgili olarak kesin bir açıklama olmamakla beraber, bu yıl içerisinde faiz oranlarındaki ani düşüşler kimseyi şaşırtmayacaktır.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir