Kredi Çıkarmak İsteyenlerin Yapması Gerekenler  

08 Ağustos 2018 Çarşamba, 11:23

Banka kredisi kullanmak isteyen banka müşterileri; kredi puanı ya da düzenli gelir sorunu yaşamadıkları takdirde, aynı gün içerisinde kredi başvurularını olumlu olarak sonuçlandırabiliyor. Kredi puanı sınırda olan müşteriler; bankalardan kredi kullanamadıkları takdirde, kredi puanları yükseltmek için farklı yöntemler deneyebiliyor. Kredi puanı kaynaklı sorunları çözümlemek için yeterli zamanı olmayan müşteriler ise; kredi çıkarmak isteyenlerin yapması gerekenler araştırması yaparak, kredi kullanma ihtimallerini artırabiliyor.

Sorunlu Kredilerde Kefil Gösterme  Düzenli gelirleri ya da kredi puanları kredi kullanmak için yeterli olmayan banka müşterileri; yasal takip sürecinde olmamaları şartıyla, kefil göstererek kredi kullanabiliyor. Her müşterinin kefil olarak değerlendirilmediği banka kredilerinde; kefilin, kredi puanı ve düzenli geliri gibi bankacılık genel şartlarına uygun olması şartı aranıyor. Kefil gösterdikleri kişi; banka nezdinde sorunsuz olan müşteriler, kredi dosyasına kefil ekleyerek kredi kullanımı gerçekleştirebiliyor. Kefilin kredi puanının normal değerlerin üzerinde olması durumunda; kredi faiz oranlarının da bankalara göre farklılık gösterebileceği banka kredilerinde, müşteriler daha az faiz ödemek sureti ile kredi kullanabiliyor.

Olumsuz Sonuçlanan Kredilerde İpotek Desteği Kendilerine ait taşınmazı bulunan banka müşterileri; taşınmazlarını ipotek ettirerek, sorunlu kredilerinde ek fayda sağlayabiliyor. Kredinin tutarını karşılayacak taşınmazların kullanılabildiği ipotek karşılığı kredilerde; müşterilerin kredi puanları ve gelirleri, ikinci planda değerlendirilebiliyor. İpotek karşılığı kredilerde; banka kredi kullanımını olumlu sonuçlandırdığı takdirde, ödeme yapılmadan müşterinin taşınmazına banka tarafından şerh konuyor. Şerh işleminin ardından; müşteri kredinin tamamını ödeyene kadar, söz konusu taşınmaz bankanın sayılıyor ve müşteri taşınmazı satış işlemlerine konu edemiyor. Kredi kullanmadan önce, avantajları ve dezavantajları değerlendirilmesi gereken ipotek karşılığı kredilerde; müşterilerin ipotek konusu taşınmazlarının değeri konusunda, ekspertiz işlemi de kredi dosyasına dahil edilebiliyor.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir