Genç Yetişkinler İçin 5 Finansal Öneri

28 Temmuz 2018 Cumartesi, 10:29

Negatif bir durum olarak bireysel finans daha okullarda mecburi bir ders olarak okutulmamakla beraber bir çok şahıs gerçek yaşamında parasını ne yönde ve nasıl yönetip idare etme meselesinde yeteri kadar bilgi sahibi değil. Başlangıç için ilk başta listemizde bulunan bu beş maddeyi iyi bir şekilde kavrayarak daha rahat, kolay ve problemsiz bir gelecek için ilk adımı atabilirsiniz. İşte genç yetişkinler ıçin 5 finansal öneri

Hedeflerinizi keşfetmelisiniz

Yetenek ve doğal becerilerinize yatkın ve sevdiğiniz bir bölümde eğitim almak ve çalışmak en doğru olan bir yatırım şeklidir. Kabiliyetlerinizi en doğru biçimde kullanarak bunlardan yararlanabileceğiniz ve en önemli olanı çalışarak zevk alabileceğiniz bir kariyer yönü belirleyerek bu yolda ilerlemeye başlayın.

İradenizin kontrolünü sağlayın

Eğer şanslı iseniz, ebeveynleriniz size bu kabiliyeti çocukluğunuzdan beri öğretmiştir. Şimdilerde kredi kartları ve krediler ile dilediğiniz her şeyi hemen alabilme lüksüne sahipsiniz ancak bu durum, kontrol altına alınması lazım olan ve sizi gelecekte sıkıntılı durumlarda bırakabilecek bir meseledir. Şayet bir şey alınacaksa ilk olarak alınacak şey için para biriktirmek hayat boyunca sahip olunması lazım olan bir özellik olarak bilinmelidir.

Paranızın gittiği yerleri iyi bilin

Finansal alanlarda yeteri bilgi edindikten sonra harcamalarınızın gelir düzeyinizi geçmemesinin ne kadar mühim olduğunu kavrayacaksınız. Bunu sağlamanın en kolay yolu ise bütçe oluşturma planıdır. Ardından bir takım harcamalarınızın size aylık bir şekilde ne kadara mal olduğunu daha iyi anlamış olacansınız.

Acil durum fonu

Acil durum fonu oluşturun ve bazı olabilecek kötü durumlar için gelirinizin bir kısmını ayırın. Kredi çekmek zorunda kalmazsınız.

Kendi ekonomik geleceğinizi kontrolünüz altına alın

Paranızı yönetemezseniz başkaları paranızı yönetmeye başlar. Tavsiyelere fazla kulak asmadan kendinizi geliştirin, okuyun ve öğrenin.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir