Futbol Kulüpleri Hisselerine Yatırım Yapmak

30 Temmuz 2018 Pazartesi, 10:29

Futbol gelişen dünyayla beraber en popüler spor haline geldi. İngiltere’de başlayan ve sonrasında bütün dünyayı etkisi altına alan futbol her ülkenin kendi içinde ligler, takımlar ve bu takımlara destek veren taraftarlar yarattı. Türkiye’de her şehrin hatta her mahallenin, semtin bir futbol takımı oluştu. Bu takımlar seviyelerine göre farklı klasmanlardaki liglerde yer alıyor. Dünyada ve Türkiye’de ünlü ve büyük futbol kulüpleri oluştu. Bu kulüpler spor alanında geliştikleri kadar prestij kazanarak, endüstrileştiler ve hızlıca şirketleştiler. Takımlarına destek vermek isteyen taraftarlar da futbol kulüpleri hisselerine yatırım yapmak fikrini benimsediler.

Futbol Kulüplerinde Hisse Sahibi Olabilirsiniz

Kulüpler de şirketleşerek yeni gelir kaynakları oluşturma yoluna gitmişlerdir. Kulüpler daha uzun vadeli ve daha hesaplı fonları sağlamak amacıyla sermaye piyasasına açılmışlardır. Bu noktada yapılacak en akıllı eylem kulüp hisselerini halka açmak ve hisse alacak kişilerin gücüne göre hisse değerlerini dağıtmaktır.

Türkiye’de Hangi Kulüplerin Hisseleri Kazandırır?

Türkiye’de futbol deyince akla ilk gelen takımlar Fenerbahçe, Beşiktaş, Galatasaray, Trabzonspor’ dur. Bu kulüplerin hisseleri borsada işlem görmektedir. İsim değerleri fazla olan bu takımlardan hisse alarak yatırım yapmak mantıklıdır. Yurtdışında çok daha büyük futbol kulüpler vardır. Dünyaca ünlü kulüper olarak bilinen Manchester United, Arsenal, Dortmund, Juventus, Ajax, Roma’nın borsa hisse değerleri çok yüksektir.

Futbol Kulübü Hisselerine Yatırım Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bir futbol kulübünün hissesine yatırım yaparken düşünmeniz gereken en önemli şey şirketin geleceğine dair tahminler, prestijinde düşüş yaşayıp yaşamayacağıdır. Futbol kulüpleri bir şirket gibi yönetilir. Fakat şirketten farklı olarak takımın kazandığı maçlar, takımın yaptığı reklam politikaları, takıma katılan isim değeri yüksek oyuncular borsada hisselerinin artmasında rol oynar. Yatırım uzmanlarına danışarak doğru kulübü seçip uzun zamanda kulüp hisselerinden kar sağlayabilirsiniz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir