Finansal Yatırım Ne Demek?

05 Temmuz 2018 Perşembe, 11:19

Birçok kişi reklamlarda, internet sitelerinde ve belirli sosyal medya platformlarında finansal yatırım başlıklı reklamlara denk geliyor. Bu reklamlara denk gelen kişilerin akıllarında finansal yatırım ne demek? Sorusu beliriyor. Finansal araçlarla, fiyat değişimlerinden kaynaklı getirim sağlamaları açısından, kişiler birikimlerini sermaye piyasalarında değerlendiriyor. Birikimler farklı ihtiyaçlara göre, değişken risk durumuyla ve belirli vadelerde çeşitli yatırım araçlarıyla kullanılıyor. Finans sistemi üzerinde finansal yatırım araçları çok çeşitli amaçlar için kullanılabiliyor. Böylelikle yatırımcıların çeşitli ihtiyaçlarına göre sermaye piyasa araçları son zamanlarda oldukça hızlı bir gelişim gösteriyor. Yatırım amacı daima kâr gütme hedefi sağlamayabiliyor. Finansal yatırım durumları kimi zaman koruma amaçlı da olabiliyor, kimi zamanda da arbitraj için için gerçekleştirilebiliyor.

Para Piyasası Araçları

Para piyasası, bir yıldan daha az bir sürede kısa vadeli menkul değerlerin alım satım işlemlerini gerçekleştiriyor. Para piyasasında işlem gören menkul değerler TL ve döviz piyasaları olarak ayrılıyor. Para piyasası araçları içerisinde banka mevduat, hazine bonoları, finansman bonoları, banka bonosu ve varlık üzerine dayalı menkul kıymetleri olarak sıralanıyor.

Sermaye Piyasası Araçları

Sermaye piyasası araçları, vadesi bir yıldan daha fazla menkul kıymetler ve diğer sermaye piyasa araçları olarak borç yada ortaklık içeren finansal yatırım kolları olarak kabul ediliyor. Hisse senedi, hisse senet türevleri, devlet yada özel sektör tahvil içerikleri, tahvil türev içerikleri, ipotek hedefine dayalı menkul değerler, opsiyon sözleşmeleri ve vadeli işlemler, gayrimenkul sertifikaları, teminat içeren menkul kıymetler, kira sertifikaları, yabancı sermaye piyasa araçları, sermaye piyasası araçları olarak kabul görüyor. Yatırımcılar, finansal piyasa ağında yatırım yaparken kısa vadeli yatırım için para piyasası araçlarını, uzun vadeli yatırım için sermaye piyasa araçlarını tercih ediyor.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir