Finansal Krizlere En Doğru Çözümler

01 Temmuz 2018 Pazar, 17:12

Ekonomik krizlerin bir alt dalı olan finansal krizlerin nedenlerinin altında dünya çapında gelişen ekonomik faaliyetlerin düşüşlerinde yaşanması, açlık ve işsizlik oranlarının artması gibi temel nedenler yatıyor. Bu nedenden dolayı finansal krizlere en doğru çözümler ülke çapında yapılan yatırımların gelişmesi, açlık oranlarının ve işsizlik derecelerinin sınıflandırılmasıyla başlıyor.

 

Finansal Kriz Yaşanmasının Nedenleri

 

Ekonominin yapısında bozulmalar yaşanması, kamu açıklarının, tasarruf açığının ve cari işlemler açığının artmasıyla birlikte ekonomide yapısal olarak bozulmalara sebebiyet oluşturuyor. Döviz kurlarının aşırı değerlenmesi ve faiz oranlarının aşırı yükselmesi finansal anlamda kriz yaşanmasıyla sonuçlanıyor. Spekülatif saldırılar esnasında, beklentileri etkileyen bazı haberler dengeleri bozuyor. Ekonomileri krize sürükleyen bu haberler finansal krizler ile etkileşime giriyor. Spekülatif haberlerin artmasıyla birlikte ülke içerisinde döviz kurları aşırı değerlenerek milli paranın dövize karşı düşüşü gerçekleşiyor. Aynı zamanda spekülatif saldırılar ve ekonominin yapısında bozulmaların aynı anda yaşanması durumunda, 2000 Kasım krizindeki gibi finansal duruma etki etmesi gibi sonuçlarla bitiyor.

 

Finansal Krizlere Çözüm Önerileri

 

Finansal krizler, ekonomik yapının bozulmasıyla birlikte hayata geçiyor ve ülke içerisinde zor günlere neden oluyor. Bu krizlerin yaşanmaması adına önceden önlem alınması gerekmektedir. Bu önlemler arasında Ar-Ge yatırımları örnek gösteriliyor. Ülke içerisinde olan açlık sınırının ve işsizlik oranının en aza düşürülmesi ve mümkünse tamamen ortadan kaldırılması, milli gelirlerin üretilmesi ve dış ülkelerden ithalat ihracat yapımına son verilmesi, dış ülkelere karşı bağımsızlık ilan edileceğinden kendi ekonomisini oluşturmaya zemin hazırlayabiliyor. Böylelikle dünya çapında yaşanan finansal krizlerden olabildiğince en az hasarla çıkabilmek mümkün kabul ediliyor. Dünya üzerinde değişen ve milli paranın değerinin düşmesine sebebiyet veren döviz kurlarına karşı alınabilecek önlemler arasında, ülke içerisinde bulunan dövizler yerine milli gelir kaynağı kullanılması ve banka hesaplarında finansal krizlere karşı devlet hazinesinde yüklü miktarda bakiye tutulması alınabilecek önlemler arasında yer almaktadır.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir