Finansal Kaldıraç Oranı Nedir? Nasıl hesaplanır?

25 Haziran 2018 Pazartesi, 16:12

Finansal kaldıraç oranı , borç oranı olarak da bilinir ve finansal analiz yapabilen şirketlerinde çok kullandığı likitede yani ticaret yada para işlemlerindeki kısa vadeli anamallarda ki analiz oranların başında gelir.

Finansal Kaldıraç oranı = Toplam borç / Toplam varlık

Toplam borçların toplam varlıklara bölünmesiyle o şirketteki elde edilen varlıkların ne kadarının borç ile elde edildiğini gösterir . Bu işlemi % ifadesi ile çarparsak da yüzdelik bazda borç ile elde edilen varlıkları görürüz. Finansal kaldıraç oranı ayrıca varlıkların hangi oranda yabancı kaynaklar vasıtasıyla elde edildiğini bildirir.

Finansal kaldıraç oranının değeri ?

Finansal kaldıraç oranının yüksek olması , şirketin finansal olarak ödemelerde güçlük çekeceğini ,ödeme riskinin artacağını , kreditörler açısından ana para taksitleri ve faizlerinin ödenmesinde şirketin sıkıntı çekeceği yönünde yorum ve görüşleri doğurur.Ancak şirketteki yabancı kaynakların kullandıkları öz sermaye kullanımını arttırıyor ise bu oran iyi anlam ifade edebilir.

Finansal piyasalarda da bu etki hemen hemen aynıdır .Kaldıraç oranını yüksekliği şirketlerin muhasebesel faaliyetlerinde ki finansal analizlerinde yüksek olmasına ve şirketin maddi kaynaklarında sıkıntının yaşanabileceğini gösterir.Para piyasalarında kaldıraçlı işlem yapan yatırımcılarında yüksek kaldıraç oranı onlar için kaçınılmaz bir fırsattır. Çünkü yüksek finansal kaldıraç oranı olan şirketlere düşük teminat ile elde edilen hisseden daha fazla gelir elde etme şansıda vardır.Kaldıraç Etkisi finansal muhasebe analizlerinde şirket ortaklarının çekimser yatırımcı gibi davranıp daha az sermaye harcamalarına sebebiyet verir. Öte yandan da finansal para piyasalarında da yatırımcıların düşük sermaye ile yüksek oranlı kazanç elde etme imkanı sağlar.Kaldıraç oranı daha bir çok piyasanın durumunu , geleceğini ,karını, zararını ve risklerini yorumlamada kullanılan en kabul görmüş hesaplama tekniğidir.

Incoming search terms:

  • Para birimler finas

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir