FAİZSİZ KREDİ VEREN BANKALAR 2018

30 Haziran 2018 Cumartesi, 11:00

Hemen herkes, hesapta olan ya da olmayan çeşitli ihtiyaçlarını finanse edebilmek için krediye ihtiyaç duymaktadır. Ancak bankalar verdikleri kredilerin karşılığında, kar marjlarını da göz önüne alarak faiz uygularlar. Kredi çeken insan sayısı kadar, yüksek bulunan faizler sebebiyle kredi çekmekten vazgeçen insan sayısı da küçümsenmeyecek kadar çoktur. Ancak bazı katılım bankaları yatırıma teşvik amacıyla devlet destekli faizsiz kredi imkanı sağlamaktadır. Özellikle KOBİ ve KOSGEB’ lerin gelişimini teşvik eden devlet destekli krediler arasında araç kredisi oldukça fazla kullanılanıdır.Bu kredilerde çekilen tutar belli bir vadeye bölünerek bankaya geri ödenir. Bunun yanında faiz ödemek istemeyen belli bir kesime hitap eden katılım bankalarını da saymak mümkündür. Katılım kelimesinin kullanım amacı faiz olmadan kazancın kar ve zarara bağlı olduğunu belirtmektir. Bu bankalar da kar payı dediğimiz olay esas alınır. Örneklendirmek gerekirse, ev almak isteyen bir müşteriye, banka bu evi belli bir tutardan alıp müşteriye satar. Aradaki elde etmiş olduğu fark bankanın kar payını oluşturmaktadır.

Genel anlamda faizsiz kredi imkanı sunulmuş olsa da sigorta bedeli ve kredi tahsis masraflarını müşteri ödemek durumundadır. Bu tutarların faizli krediler de kullanılan tutarlardan daha yüksek olacağı söylemek mümkün. Faizsiz kredi veren bankalar,

 

-Kuveyt Türk Katılım Bankası

-Albaraka Türk Katılım Bankası

-Vakıf Katılım Bankası

-Ziraat Katılım Bankası

-Türkiye Finans Katılım Bankası

 

ESNAFA VERİLEN FAİZSİZ KREDİ

Devlet küçük ve orta boy işletmeleri yatırıma teşvik etmek amacıyla 30.000 den 100.000 tl ye kadar faizsiz kredi imkanı sunuyor. Ancak Türkiye Halk Bankası aracılığıyla verilen bu kredilerin kullanılabilmesi için belli şartlar aranıyor.

-30 yaşını doldurmamış olmak,

-Esnaf ve Sanatkarlar Odasına kayıtlı olmak

-Ustalık belgesine ve kendi adına kurulan işletme belgesine sahip olmak

-KOSGEB tarafından onaylanmış bir projeyi bankaya sunmak

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir