Borsada Yatırım Yapabileceğiniz 4 Araç

21 Haziran 2018 Perşembe, 23:17

Borsa, belirli kuralları olan ve her türlü alım satım işlemlerinin yapıldığı piyasadır. Her ülke kendi borsasına sahip olmakla beraber bazı yatırım araçlarına özel işlem gren borsalarda vardır. Bunlara emtia, döviz, vadeli opsiyon gibi borsalar örnek olarak verilebilir. Borsalarda işlem gören bazı yatırım araçlarını inceleyelim.

Borsada Hisse Senedi Yatırımı

İşletmeler tarafından halka arz edilerek, borsaya kayıt edilmiş ve sadece hamiline olan senetlerin işlem gördüğü bir borsa çeşididir. Kamu Aydınlatma Platformu’nun resmi sitesinden borsada işlem gören hisse senetleri incelenebiliyor. Getirisi tüksek olan bu yatırım aracının aynı zaman da riski de fazladır. Borsadaki ani iniş ve çıkışlara duyarlıdır.

Borsada Emtia Yatırımı

Emtialar, değerli madenler, enerji kaynakları ve tarımsal ürünler olmak üzere 3’e ayrılıyor. Günlük hayatta kullanılan pek çok şey emtia borsasının içerisinde barınıyor. Hisse senedine göre daha az iniş çıkış yaşanan bu yatırım da risk de daha az olduğundan yatırımcılar daha çok tercih ediyor. Emtia yatırımları bankalar ve forex piyasası aracılığıyla yapılabiliyor.

Borsada Döviz Yatırımı

Dünyadaki tüm para birimlerinin alınıp satılabildiği bir borsa türüdür. Borsada yatırım gören bu para birimlerinden 2 tanesinden bir tanesi daha baskın oluyor. Örneğin Dolar euro para birimlerinden ikisi de çok etkili olmasına rağmen dolar daha baskındır. Bu piyasada kazanmak için para birimlerinin durumu çok iyi tahlil edilmeli ve buna göre hareket edilmelidir.

Borsada Bono Yatırımı

Bono, vadesi 60 ile 360 gün arasında olan menkul kıymetlerdir. Bono satın almak isterken zerindeki tutardan değil, faiz düştükten sonra kalan kısmını ödeyerek satın alıyorsunuz. Yani faizini peşinen ödemiş oluyorsunuz. Borsada en çok hazine bonosu tercih ediliyor. Daha çok faizler düşükken alım yapılıyor.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir