Borsada Uzun Vadeli Yatırımcılık

18 Haziran 2018 Pazartesi, 23:12

Hisse senedi yatırımcılığı yani borsa yatırımcılığı uzun vadeli eğilimlere bakıldığında açık ara en çok kar getiren yatırım türüdür. Sermayesini en uygun biçimde değerlendirmek isteyen yatırımcıların gözdesi olan borsalar kolay bir yatırım aracı değildir. Yatırım yapılacak hisse senedi ve borsa hakkında yeterli bilgiye sahip olunması, eğilimlerin iyi belirlenip ona göre yatırım yapılması gerekmektedir. Borsa yatırımı yaparken dikkat edeceğiniz en önemli konu ise sabırlı olmaktır. Kısa vadeli spekülatif yatırımların kazancı asla uzun vadeli yatırımlarla bir tutulamaz.

Nasıl Yatırım Yapılmalı?

Hisse senetlerinin değer kazanması aynı zamanda ülkelerin ekonomik büyümesi ile de ilişkilidir. Bu yüzden son yıllarda en çok değer kazanan borsalara bakıldığında bunların gelişen ülke piyasaları olduğu görülür. Bu tür piyasalar eğilim olarak hep yukarı yönlü olup çok yüksek miktarda reel getiri sağlamaktadır. Bunun dışında hangi hisse senedi seçeceğiniz de çok önemlidir. Ayrıca uzun vadeli yatırımlar aşırı risk içermezler ve kısa vadeli yatırımlar gibi sürekli günlük takibe ihtiyaç duymazlar.

Öncelikle uzun vadeli yatırım yapacağınız şirketi çok iyi araştırmak gerekmektedir. Çevreden duyulan çeşitli sözler yatırım yapacak kişinin düşüncelerini değiştirmemelidir. Yatırım yapılacak şirketin son yıllardaki kar-zarar oranı, ne kadar değer kazandığı gibi konuları göz önünde bulundurarak hissenin geleceğine dair yorumda bulunulması gerekir.

Yatırım Ne Zaman Sonlandırılmalı?

Buna dair kesin bir ölçüt olmamakla beraber uzun vadeli yatırımcılar elindeki hisse senetlerini en az 4-5 bekletmelidirler. Küçük vadeli gibi ufak kazanç oranları olmadığından alınan riske ve beklenen zamana değecek biçimde belirgin bir reel artış sağlanmalıdır. Ayrıca daha temkinli olunmak isteniyorsa daha önceden bir değer sınırı koyulmalıdır. Böylece hisse senedi o değere ulaştığında yatırım kendiliğinden durdurulmaktadır. Bu yöntem fazla riske girmek istemeyen ve satış dalgasında sürüklenmek istemeyen yatırımcılar için çok uygundur.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir