Borsada Aracı Kurumu Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

08 Haziran 2018 Cuma, 21:32

Yatırım araçları arasında kazandırdığı rakamlar ile daha fazla talep gören borsa, herkes kesimden yatırımcı için ideal bir alan. Birçok şirket ile ilgili hamle yapma şansı, büyük küçük yatırımcıya açık bir yer oluşu, borsa yatırımcısının sayısını sürekli arttırıyor. Çok kolay bir yatırım yolu gibi görünse de borsada bazı ayrıntılara dikkat etmek gerekiyor. Şirketlerin gelişmeleri, genel piyasa hareketleri sürekli takip edilmeli, pozisyonlar bu doğrultuda alınmalı. İstatistiki veriler sürekli gözden geçirilmeli. Bunların yanında en dikkat isteyen ayrıntılardan biri aracı kurum seçimi. Borsa içinde yer alacak yatırımcıların iyi bir aracı kurum seçmesi gerekiyor. Bu ayrıntı birçok yatırımcıda borsada aracı kurumu seçerken nelere dikkat etmek gerekir? sorusunu Sorulmasına neden oluyor.

Aracı Kurum Komisyonları

Borsa yatırımcısının kazançlarını azaltmaması sürekli çalışabilecekleri bir aracı kurum bulması, dikkatli şekilde değerlendirmesi gereken konulardan biri alınan komisyonlar. Her aracı kurum kendi portföyü doğrultusunda aylık işlem hacmi ve yatırımcı profiline göre bir komisyon belirler. Bu komisyonlar çok dikkat çekmese uzun vade büyük bir külfet haline gelir. Yatırımcının komisyon farklarını değerlendirmesi gerekiyor. Bazı aracı kurumlar müşterilerin talepleri doğrultusunda kişiselleşmeye gidebilir. Bu anlamda aracı kurum ve yatırım danışmanları ile birebir iletişim kurmak en ideal yoldur.

Kullanışlı Aracı Kurum

Aracı urum seçiminde yatırımcının dikkat etmesi gereken bir konuda kurumun alım satımda pratik olması, hızlı işlem yapabilmesi. Aynı zamanda uygulamalarının herkesin anlayabileceği kalitede olması. Aracı kurumların bazılarının sunduğu deneme programları yatırımcılar için büyük bir kazanç. Bu programlar ile borsa ile ilgili deneyim kazanabilirsiniz. Borsa yatırımcısı bu konularda değerlendirme yaparken aracı kurum tarafından sağlanan yatırım danışmanların niteliğini de doğru şeklide ölçmeli kararını bunu da hesaplayarak vermelidir.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir