Borsa İşlemlerine Nereden Başlamak Gerekiyor?

11 Haziran 2018 Pazartesi, 21:37

Borsa ismiyle günün her saati karşılaşma olanağı bulunan kişiler; yüksek kar oranlı getiriler için, borsaya farklı beklentilerle giriş yapabiliyor. Yatırımlarını borsada değerlendirmek isteyen kişiler; borsa işlemlerine nereden başlamak gerekiyor? konusunda, yetkili borsa aracılarından yardım alabiliyor. Borsa da uzun süreli yatırım planı olan yatırımcılar için en önemli adım; güvenilir aracı seçimi olarak dikkat çekiyor. Farklı vaatleri olan; yatırımcılarına özel promosyonlar sunan borsa aracılarını tercih etmek isteyen yatırımcıların, aracı kurumlar ile ilgili yetkilendirme sertifikası şartı aramaları gerekiyor. Aksi takdirde; kazanç ne kadar yüksek olursa olsun, aracı firmalar yatırımcıların kazançlarını, farklı sebepler öne sürerek hesaplarına geçirmeyebiliyor.

Yetkili Borsa Aracısı Önemi

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) kararı ile borsa da işlem yapmaya yasal olarak hak kazanmış aracı kurumlar, yetkili borsa aracısı ya da faal borsa aracıları, olarak nitelendirilebiliyor. Yetkili borsa aracıları; yatırımcılardan birtakım belgeler talep ederek, kendi imkanları dahilinde borsalarda işlem yapılmasına olanak sağlıyor. Borsa aracıları nezdinde hesabı olan yatırımcılar; hesaplarındaki tutar kadar, işlem yapmaya (bazı aracı kurumlarda kredili mevduat hesabına benzer ek hesap açılabilir) hak kazanıyor. Bu noktada yatırımcılar; kazançlı olmaları halinde, havale ya da EFT yöntemleri ile kazançlarını kişisel banka hesaplarına çekebiliyor.

Borsada Kazançlı Olmak İçin Bilinmesi Gerekenler

Birden fazla borsa olması ve her borsada işlem gören ürün sayısının fazlalığı; yeni yatırımcıların, karışıklık yaşamasına neden olabiliyor. Yatırım konusunda bilgi sahibi olmayan ya da düşük yatırımlarla borsayı denemek isteyen kullanıcıların; doğru yatırım aracını bulmaları, borsa yoluyla kazanç elde etmelerinde en önemli unsur olarak dikkat çekiyor. İlk kez borsaya giren yatırımcılar; ürünler hakkında veri toplayarak ya da aracı kurumların güvenilir yatırımlarını tercih ederek, profilleri doğrultusunda kazanç elde edebiliyor.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir